logo

22 Eylül 2015

Yüzüncü Yılında Kargapazar Şehitleri Mezarları Başında Anıldı


admin
kentvizyonhaber@gmail.com

zeynal

18 Eylül 2015 içimde bir heyecan, kıpır kıpır, yüreğim hopluyor, seviniyorum ama içimde bir burukluk var.
Günler öncesinden anlaştığımız gibi Ulu Camide Cuma Namazını kılıp  Kargapazar Dağlarına gidecek ekip arkadaşlarımla buluşuyorum Kimler yok ki. Organizasyonu yapan Çetin Bayram, Tarihçi Muzaffer Taşyürek, Emekli Albay Sabri Topdağı, KUDAKA Genel Sekreteri Mehmet Ali Çakal, ErzurumEşrafından Nimetulllah Marancıgil , OF ROAD başkanı , Gazeteci Nurullah Pala, Anadolu Ajansı Ekibi ve daha niceleri.
Arabalara biniyoruz. Hasankale yoluna sıralandığımızda beş araçlık konvoyumuz Büyük Tüy köyü kavşağında ana yoldan ayrılıp Kargapazar Dağlarına tırmanmaya başlıyoruz.
Yol oldukça virajlı ve de taşlarla dolu. Neyse ki arabalarımız dört çeker.
Yükseliyoruz Hedef 2704 metre yükseklikteki son noktaya varmak, gidiyoruz yol boyunca kuşburnular olgunlaşmış ama durmak yok hevesleniyoruz. derken Çetin Bey arabasın durdurup yaban eriği ne yöneliyor. Durumuyum hemen bende toplamaya iştirak ediyorum Ancak yer yok hemen tişörtümün eteğine topladıklarımı doldurup arabaya dönüyorum.
Tekrar yola devam. tam 11 kilometrelik yolu bir saatten fazla zamanda alıyoruz. Artık Kargapazar dağ sıralamasının zirvelerindeyiz. yaklaşık 3000 metre. aslında yazıyı düşünürken başlık olarak 3000 metrede 3000 şehit atacaktım ama elimizde net veri olmadığı için bundan vaz geçtim.
Araçlarımız durduğunda kendimizi 100 yıl önce Ruslarla  savaşarak şehit olan Mehmetlerin toplu olarak yattığı kabirlerin başında bulduk. Fatihaları okuduktan sonra şehit mezarlarını tek tek inceledik.

YÜZ YIL ÖNCE NE OLDU BU TOPRAKLARDA
Birinci Dünya savaşı Kafkas Cephesinde olanca hızıyla devam ediyor. Rusların hedefi Erzurum’u elegeçirip, orduyu arkadan kuşatarak imha etmek.
Deveboynu geçidini bir türlü geçemeyen Ruslar 3000 metre yüksekliğindeki karga pazar dağlarını aşarak Dumlu’ya inerek Karasu Köprüsünün geçip şehri kuşatıp teslim almak.
Durumu fark eden Osmanlı Kurmay Heyeti derhal harekete geçerek Rusların önünü kesmek için Şubat ayının soğuğunda, kar ve tipinin göz gözü görmesine mani olduğu bir durumda hızlı bir yürüyüşle Kargapazar dağlarında mevzilenmişti.
Askerler açtı, susuzdu, günlerdir midelerine sıcak bir kaşık yemek inmemişti. Bir tarafta açlık, bir tarafta kar,tipi ve eksi kırlardaki soğuk ve buda yetmezmiş gibi teçhizat ve elbisede noksandı.
Fakat ne pahasına olursa olsun Ruslar Kargapazar Dağlarında durdurulacaktı. Şubat ayının 3000 metredeki tipisi felaketti. Bütün bunlara karşılık 350 Subaya ve Asker kahramanca Ruslarla bu dağlarda Savaşarak Osmanlı Ordusuna zaman kazandırdı. Sonunda bütün subay ve askerler şehit düşmüştü.
Ruslar hızla Dumlu’ya ve Köse Mehmet Köyüne ulaşmak istemişler bu seferde sivil ahali ordunun geri çekilmesi için askerin yerine siperlere geçip Ruslarla savaşmışlardı. Böylece Ruslar vakit kaybetmişler ve Ordu Ilıcaya doğur çekilmiş imhadan kurtulmuştu.
Bütün bunlar yüz yıl önce olmuş Türk Ordusu ve Türk Milleti açta kalsa, susuzda kalsa, çıplakta kalsa vatanını savunmuş 2 yıl sonra Erzurum’u işgalden kurtaracak olan ordusunu kurtarmıştı.
İşte bir gurup insan Eylül ayında araçlarla şehitlikleri ziyaret etmiş yazın bile çıkmanın neredeyse imkansız olduğu bu dağlara askerlerimizi kışın çıkarak vatanı savunmuşlardı.
Ruhları şad, makamları cennet olsun.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MİLLİ EGEMENLİK VE 23 NİSAN COŞKUSU

  23 Nisan 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

  Tarihçi Kübra ÖZDEMİR’in yazısı Bugün günlerden  23 Nisan. Bundan tam yüz yıl önce’’ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’ sözü ile  milletegemenliğine dayalı  Türk  Devleti’nin  kuruluşu ve kurtuluşunun  temelleri atılmıştır. Meclisin açılışında  öncü rol oynayan Mustafa Kemal  19 mayıs 1919 da samsun ‘a  ayak basarak ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlar ile  ulus egemenliğinin yine ulusun sağlayacağını ortaya koymuştur. ‘ Tek bir egemenlik vardır  o da ulus egemenliğidir ‘ anlayışıyl...
 • MİLLİ MÜCADELE KENTİNİN GURUR GÜNÜ

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI   Türk tarihinde önemli bir yer edinen dadaşlar diyarı Erzurum 1. Dünya savaşı sırasında çok büyük acılara sahne olmuştur.  Bu süreçte insanlık tarihinde eşine rastlanılmayan vahşet ve katliama karşı milli bir şuur oluşmuş ve Erzurum kahramanlık destanı yazmıştır. Hınçak Taşlak Ermeni çetelerinin katliamına rağmen Erzurum halkı vatan, millet, bayrak sevgisini kaybetmemiş yaşlısı,  genci,  kadını,  erkeği,  milli birlik ve beraberlik anlayışıyla mücadelesini sürdürmüştür. 1917 yılında Rusya da...
 • ÇANAKKALE DESTANI

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI…. Çanakkale içinde aynalı çarşı Ana    ben   gidiyom   düşmana  karşı Of  gençliğim eyvah… Şair   bu   dizelerle  anlatıyor,   Çanakkale destanının ne kadar anlam yüklü  olduğunu  ve kelimelerin  kifayesiz kaldığını. Tarihin  en büyük ve gerçek  savaşlarından  birisidir  Çanakkale .  Kürdü ,  Türk’ü,  Lazı,   çerkezi   vatanın kurtarılması  için tek yürekti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünde kefensiz yatan kahramanlarımızı kaleme almak istiyorum…. ...
 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
bahis siteleri