logo

10 YILDA 3 BİN HASTAYA BY-PASS!

by-pass-nedir-stentten-farki-nedir-767

DSCN1211

Hasta diyaloglarını sürdüren Özel Erzurum Şifa Hastanesi, By-pass olan 100 kadar hastasını yemekte buluşturdu. Hizmete açıldığı 2005 tarihinden bu güne kadar yaklaşık 3 bin hastanın Şifa’da Kalp Damar Cerrahisi’nde operasyon yapıldığı bildirildi.

Hastalarını hastaneden ayrıldıktan sonraki süreçlerde de takibini bırakmayan Şifa Hastanesi, 100’e yakın By- pass olan hastasını telefonla arayarak tanışma yemeğinde buluşmalarını sağladı. Hastanenin Kardelen Yemek Salonunda akşam yemeğinde bir araya gelen hastalar, hastane anılarını bir kere daha yaşadılar.

Hastalarla diyalog ve tanışma yemeğinde konuşan hastane başhekimi Opr. Dr. Sabahattin Dalga, hasta doktor ilişkilerinin özel hastaneler kurulduktan sonra hizmet içi eğitimlerle hızlı bir şekilde düzelme trendine girdiğini söyledi. Maalesef bir dönemki doktor kuşağının hastalar üzerinde olumlu sonuçlar bırakmadığına dikkat çeken Dalga, “Hastasına yüksekten bakan, azarlayan, kovan, hastasını hakir gören dönemlerden geçtik. Bu gün hala hasta doktor ilişkilerinde bu dönemin izlerini hastalar üzerinde görmek mümkün. Ne zamanki hekimlerimiz başta mesleğini sonrada insanı sevdi ve doktor mesleğini bir anne, baba şefkati ile icra etmeye başladı, o zaman hasta hekim arasında dostluklar kurulmaya başlandı. Bu olumlu gelişmede özel sağlık kurumlarının ciddi katkısı olmuştur.  Bu akşamda burada hasta doktor diyaloğunun güzel bir örneğini hep beraber yaşamaktayız.” diye konuştu.

İkinci olarak kürsüye gelen Özel Erzurum Şifa Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Opr. Dr. Volkan Yurtman’da yaptığı konuşmada, Şifa Hastanesinin hasta ilişkilerine önem verdiğini belirterek Şifa’da sadece kalpleri ameliyat etmiyor, aynı zamanda kalpleri nasıl birleştirdiklerini şu örnekle anlattı. “Bir gün yanıma iki genç geldi. Hocam dediler biz önceden tarih belirledik nişanlanacağız, fakat siz o tarihte babamızı By- pass ameliyatı yapacağınızı söylüyorsunuz. Bunu ertelemeniz mümkün mü dediler. Ben kendilerine babanızın durumu ciddi ertelemek büyük risk olur. Merak etmeyin ben babanızı nişan saatine yetiştireceğim dedim. Başarılı bir ameliyattan sonra hastamız odasına çıktı. hasta kendine geldikten sonra gençleri çağırdım ve haydi nişan yüzüklerinizi getirin dedim. Yüzüklerini oda da babasının yanında taktık. Hastayada çok büyük moral oldu.” dedi.

Konuşmasının devamında Yurtman, Özel Erzurum Şifa Hastanesi’nin alt yapı ve hizmet kalitesi yönünden batıdaki pek çok hastaneden ileride olduğunu belirterek, “Ben babamı Antalya’dan getirerek Erzurum Şifa’da ameliyat yaptım.” dedi.
Meslek hayatına başladığı günden beri yaklaşık 5 bin kalp ameliyatı gerçekleştirdiğini belirten Yurtman, Erzurum Şifa Hastanesinde 10 yılda yaklaşık 3 bin kalp ameliyatı operasyonu yapıldığını kaydederek, ayda ortalama 300 ameliyata tekabül ettiğini söyledi. Diğer taraftan özel hastanelerde yapılan By-pass ameliyatlarında ameliyat ücretinin tamamını devletin karşıladığına dikkat çeken Yurtman, maalesef bunu bek çok hasta bilmiyor. By- pass büyük ameliyatlardan özel hastaneye gidersem çok para öderim korkusuyla gelmeyen çok hasta var. Bunu çoğu insanımız bilmiyor. Şifa’da By-pass olacak hastalardan muayene ücreti dışında ki masrafları devlet karşılıyor. Sizlerde bunu çevrenize anlatabilirsiniz.” diye konuştu.

Son olarak duygu ve düşüncelerini paylaşmak için söz alan bazı hastalar ise, “Bizler kalplerimizi Şifa’nın sağlıklı ellerine teslim ettiğimiz için çok şanslıyız. Bu hastanede özveriyle çalışmanın ne demek olduğunu gördük. Yine tek kişilik ve hijyenik hasta odalarında kalarak evimizde görmediğimiz ilgi ve alakayı gördük. Şifa Hastanesi’nin bu bölgedeki hastalar için büyük bir şans olduğunu” dile getirdiler.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx