logo

2014’TE DE KADINA YÖNELİK ŞİDDET HABERLERİ HIZ KESMEDİ

 

şiddet2014 yılının geride kalan dokuz ayını kapsayan ‘Kadına Şiddet’  konulu araştırma ile birlikte, yazılı basında yayınlanan kadına yönelik şiddet haberlerinin 60 bini aştığını ortaya çıkardı.

Kadına yönelik şiddetin bir türlü önlenemediği ülkemizde, geçtiğimiz yıl 237 kadın katledilmiş, 2014’te ise bu sayı 250’yi aştı. Yazılı basında yayınlanan kadına yönelik şiddet haberlerinin de bu yıl yüzde 22 artış göstererek 60 bin geçtiği saptandı. Medya Takip Ajansı Interpress’in yaptığı inceleme, 2014 yılında kadınlara yönelik sözlü, fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik olmak üzere çeşitli şiddet uygulamalarının yazılı basında geniş yer aldığını ortaya çıkardı.

Kadına şiddette “cinayet” ilk sırada

Ulusal, bölgesel ve yerel iki bini aşkın gazete ile dergide çıkan haberlerin tek tek incelenen araştırmada, geride bıraktığımız yıl boyunca kadına yönelik şiddet haberlerinin toplamda 61.087’ye ulaştığı, geride kalan bu zaman zarfında en çok kadına yönelik cinayet haberlerinde yükseliş olduğu tespit edildi. Kadın cinayetleri üzerine yayınlanan 5.383 adet haber olduğu, 4.491 haber ile psikolojik şiddet, 4.204 adetle her üç kadından 1’e evde kocasının ya da sevgilisinin fiziksel şiddetine maruz kalıp darp edilirken bu olayların 4.204 habere yansıdığı belirlendi. Her yıl ortalama 20 binden fazla kadının cinsel saldırıya uğradığı ülkemizde, cinsel taciz ve saldırı haberleri 2.544’e yükselirken, uygulanan ekonomik şiddetin ise toplam 2.042 haberle sayfalarda yer aldığı belirlendi.

Aynı araştırmaya göre, Devletin kadına karşı uygulanan şiddetin önüne geçilmesi için aldığı tedbirlerden “Panik Butonu”, “Konuk Evleri”, “Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri” ile “Kadına Şiddete Son: ALO 183 Hayat Kurtarır” projeleri uygulamaları hakkında da çıkan haberlerin toplamda 2 bini aştığı tespit edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx