logo

2014’TE SAYFALAR KAZA HABERLERİYLE DOLDU TAŞTI

kinalidaki_korkunc_kaza_kamerada_h6483

2014 yılında basında çıkan kaza haberleri bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak, 50 bin sınırına yaklaştığı belirlendi. Gündeme trafik, maden ve inşaat sektöründeki ölümlü kazalar damga vurdu.

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2014 yılı boyunca, yazılı basında yayınlanan kaza haberlerinde bir önceki yıla göre yüzde 30 artış yaşandığı belirlendi. Yapılan araştırmaya göre, ulusal, bölgesel ve yerel iki bini aşkın gazete ile dergide yer alan kaza haberlerinin toplamda 49.285 adete ulaştığı, en çok trafik ve iş kazalarının gündeme geldiği tespit edildi.

Trafik kazalarının önüne geçilemiyor

Geçtiğimiz yıl yazılı basında çıkan kaza haberleri içinde ilk sırada 21.559 haberle trafik canavarının yol açtığı kazalar bulunurken, otomobillerin neden olduğu kazaların birinci, otobüs kazaları ikinci, tır ve kamyonların yol açtığı kazaların üçüncü, servis araçlarını karıştığı kazaların da haberlerde dördüncü sırada yer aldığı saptandı.

İş kazaları bu yıl çok can yaktı

Yine aynı incelemede, 2014 yılında iş kazası haberleri 11.087 adete yükselirken, başta Manisa’nın Soma ve Karaman’ın Ermenek ilçelerindeki madenlerde meydana gelen ölümlü kazaların yazılı basında gündemde ilk sırayı aldığı ortaya çıktı. İkinci sırada başta asansör ve iskele kazalarının yer aldığı inşaat ve yol yapımı sektöründeki kazaların yer aldığı, tarım ve ormancılık ile taşımacılık sektörlerindeki kaza haberlerinin de yazılı basında sık sık yer aldığı görüldü.

Deniz ve ev kazalarındaki artış dikkat çekici

Geride bıraktığımız yıl yazılı basında çıkan kaza haberleri araştırmalarında denizcilik sektöründeki kazaların 300’e yakın haberde yer aldığı, evde dikkatsizlik ve bilgisizlik sonucu meydana gelen kazalarında ise 150 haberde yer aldığı tespit edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx