logo

ADRES KAYIT SİSTEMİ YAYGINLAŞACAK

Erzurum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis Demir (1)

Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Yaygınlaştırma (MAKS) Projesi kapsamında pilot il seçilen Erzurum’da binaların tüm özellikleri belirlenecek.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Mekansal Adres Kayıt Sistemi Yaygınlaştırma Projesi kapsamında Erzurum, Afyon, Elazığ, Gaziantep ve Yalova pilot il seçildi. Proje kapsamında anlaşmalı firmadan 30 kişi, 2-25 Aralık tarihleri arasında merkez Aziziye, Palandöken ile Yakutiye İlçesi’nde mahalle ve sokakları dolaşıp binaların fotoğraflarını çekiyor. Fotoğraflanan binaların ömrü, kat sayısı, alt ve üst yapı hizmeti, kaç kişinin oturduğu, varsa engeli sayısı tespit ediliyor.

 

Erzurum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis Demir, bu çalışmanın özellikle belediyeler için önemli olduğunu, elde edilen verilerin ulusal sisteme aktarılacağını bildirdi. Uygulamanın insan yaşımını kolaylaştırdığını anlatan Reis Demir, şöyle konuştu

 

Elde edilen veriler sisteme aktarılarak incelenecek. Bir deprem veya yangın sırasında binanın tüm özellikleri ortaya çıkacak ve ona göre müdahale edilecek. Yangın sırasında binaya nereden girilmesi gerektiği veriler sayesinde kolaylık sağlayacak. Bir olay sırasında duruma müdahale edilmesi bakımından kolaylık sağlayacak bir proje. Kenti yönetenlerin tüm bilgiye sahip olması çok iyi bir durum. Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) adres kayıt sistemimizin devamı niteliğindedir. Vatandaşlar binalarının fotoğrafı çekildiği içi tedirgin olabiliyor. Görevlileri tanımayıp farklı tepkiler gösterebiliyor. Emniyet ve gerekli kurumlardan izni olan görevlilerimize vatandaşların yardımcı olmasını rica ediyoruz diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx