logo

03 Aralık 2014

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

IMG_5781

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sedat Abdulhakimoğulları, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Abdulhakimoğulları mesajında şu ifadelere yer verdi :

‘’Engellilerin hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan varlıklarını sürdürmesi, uluslararası sözleşmelerde ve Anayasamızda belirtildiği gibi temelde insan hakları konusudur.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan kararla 3 Aralık günü “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir. Böylelikle tüm dünyada engellilerin aynı gün hatırlanması ve toplumun konuya daha duyarlı olması amaçlanmıştır. Dünyada hiçbir şey, engeli nedeniyle normal hayatını sürdürme imkânı olmayan bir insanın hissettiklerini ifade edemez. Toplumda yaşayan bireyler olarak kendimizi engellilerin yerine koyarak düşünmek ve bir dünya kurmak için elimizden geleni yapmalıyız.  Engelli haklarını, hukukuyla, eğitimiyle ve istihdamıyla bir bütün olarak ele almak gerekir. Engelli vatandaşlarımıza tanınan haklar bir bağış, bir iyilik değil, onların insan olmalarından kaynaklanan doğal haklarıdır. Onları insanca yaşatacak ortamları hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, toplumların en önemli sorumluluklarındandır.Bugün dünyada yaklaşık 500 milyon engelli insan bulunmakta ve bu sayı giderek artmaktadır. Birçok ülkede 10 kişiden en az biri fiziksel, zihinsel veya duyusal bozukluklar nedeniyle engellidir. Ülkemizde ise nüfusumuzun, % 12.29 engellidir. Bu da engelli bireylerimiz ve onların aileleriyle birlikte ailesiyle birlikte yaklaşık 25 milyon vatandaşımızı ilgilendiren toplumsal bir gerçektir’’

‘’Engellilere yönelik sosyal politikalar, yardım eksenli değil hak eksenli olmalıdır’’ diyen Abdulhakimoğulları, mesajını şöyle sürdürdü,

‘’Engellilerimiz için yapılan ve yapılacak olan çalışmalar bir lütuf değil, ancak hakkı teslimdir.

Şimdiye kadar bu ilkeden hareketle, engellilerin kendi kendilerine yetebilmeleri, belirli bir bilgi ve kültür düzeyine ulaşabilmeleri, meslek edinip üretken hale gelebilmeleri ve çevreyle sağlıklı ilişkiler kurarak toplumsal hayata tam katılım sağlayabilmeleri yönünde önemli düzenlemeler yapılmıştır.

Bakanlığımızın engelli vatandaşlarımıza yönelik yürüttüğü politikaların bir parçası olarak özel engelli bakım merkezleri açılmıştır.

İlimizde halen 3 özel engelli bakım merkezi bulunmakta ve buralarda  260 engelli vatandaşımız kalmaktadır.  Engelli vatandaşlarımızın aile ortamından ayrılmadan bakımlarının sürdürülebilmesi için sürdürülen “Engelli Evde Bakım Hizmeti” kapsamında, İçinde yaşlılık dolayısıyla kişisel bakımlarını sürdüremeyenlerin de bulunduğu  7 bin 371 Engelliyi evde bakım ücreti hizmetinden yararlandıran kurumumuz, bu kapsamda  aylık ortalama 5.8 milyon TL ödeme yapmaktadır.

Engelliler alanında yapılan hizmetleri topluma karşı sorumluluğun bir ifadesi olarak kabul etmemiz gerekiyor.

Örneğin, yapılan düzenlemelerden çocukların, hamilelerin, yaşlıların, kaza ve hastalık dolayısıyla bir süre engelli şartlarında yaşayan geçici engelli diye tanımlanabilen vatandaşlarımızın da yararlandıklarına tanık oluruz. Sadece engellilere özgü gibi algılanan haklar ve kolaylıklar, diğer vatandaşlarımızın da hayatlarını kolaylaştırmaktadır.3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, engellilik olgusu karşısında milletçe daha sorumlu, daha bilinçli ve daha duyarlı olma zorunluluğumuz olduğunu hatırlatıyor, bu duygu ve düşüncelerle Dünya Engelliler Gününü, kutluyorum’’

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx