logo

02 Aralık 2015

“ATATÜRK’E VE BAYRAĞI HAKARETE” 6 AY HAPİS CEZASI

Cem BAKIRCI’NIN HABERİ

Erzurum’un Karayazı İlçesi’nde Sosyal Paylaşım Facebook üzerinden “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret”,”Devletin Egemenlik Alemetlerini Alalen Aşağılama” suçunu işlediği  gerekçesiyle Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan S.K. (24)  6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

AĞIR CEZA’DA YARGILANDI

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, Karayazı İlçesinde geçtiğimiz yıl girdiği internet cafede sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden arkadaşlarına Atatürk’e ve Bayrağa hakaret ettiği gerekçesiyle “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret”, “Devletin Egemenlik Alemetlerini Alalen Aşağılama”  suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 yıla kadar hapis cezası dava açıldı.

“ALKOLLÜYDÜM, ÖZÜR DİLERİM”

“Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret”,”Devletin Egemenlik Alemetlerini Alalen Aşağılama” iddiası ile Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan 24 yaşındaki S.K. karar duruşmasında ,”O gün arkadaşlarımla birlikte alkol aldıktan sonra internet cafeye gittim. Sosyal Paylaşım sitesi Facebok’tan bir kaç arkadaşımla karşılıklı küfürlü yazdığımı hatırlıyorum. Alkolün etkisi ne yazdığımın bilincinde değildim. Hatırlamıyorum. Suçsuzum” dedi.

HAKARETE 6 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme, sanık S.K. hakkında TCK’nin 300’ncü maddesi kapsamında “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret”, “Devletin Egemenlik Alemetlerini Alalen Aşağılama”” suçlarından  6 ay hapis cezasına çarptırdı. Kullanılan söz ve yazıların ağır ve aşağılayıcı olduğunu kaydeden mahkeme ayrıca  S.K. hakkında kamu görevlerini üstlenmekten, seçme ve seçilme haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına hükmetti.

Mahkeme S.K.’nin sabıkasız oluşu ve pişmanlığını dikkate alarak cezasını denetimli serbestlik hükmüne tabii tutarak cezasını 5 yıl süreyle erteledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

bahis siteleri Betboo giriş