logo

Aydemir’den 3 Önemli Erzurum Vurgusu

 

kyAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2017 Bütçesi, Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde konuşan Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum’la ilgili olarak üç önemli beklentiyi seslendirdi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, AK Parti Erzurum Milletvekili Aydemir, Erzurum’da kent merkezi ve ilçeler bazında halıcılık, tekstil, geleneksel el sanatları atölyeleri oluşturulması, Ilıca, Köprüköy ve Pasinler kaplıcalarından yaşlıların, istifadesi noktasında özel bir tesis kurulması, Erzurum Konaklı kış turizmi merkezinde şehit yakınları ve gazilere mahsus bir konaklama merkezi yapımı taleplerini paylaştı.
Ak dava ve kavram güncellemesi
Konuşmasında, Türkiye’de AK Parti iktidarlarıyla birlikte engelli Vatandaşlara bakış ve yaklaşımın değiştiği, bu konuda tarihe geçen açılımlar kaydedildiğini dile getiren Milletvekili Aydemir, bu konuda kavram açısından da çağdaş bir anlayış sergilediğinin altını çizerek, ‘Bizden önce, Türkiye gündemi, Türkiye efkârı bilir ki “sakatlar” diye bir kavram vardı, hatta “özürlüler” kavramı. Bizimle beraber bunlar lügatlerden çıktı. Biz “engelli” kavramını dahi kulak tırmalayıcı buluyoruz Yani, biz mesela şu anda AK Parti Genel Merkezinde İnsan Hakları Başkanlığı olarak“dezavantajlı gruplar” kavramını kullanmaya çalışıyoruz.’ dedi.
Dezavantajlı vatandaşlar yaklaşımı
Aydemir, ‘Şu bir vakıa, bir hakikat ki AK dava, AK anlayış bu mevzulara çok dikkatle yaklaşıyor. Bunu siz de biliyorsunuz, en son ben bundan on gün önce burada Otizm Federasyonu Başkanlığıyla, yöneticileriyle beraber bir basın toplantısı yaptım. AK Parti İnsan Hakları Başkan Yardımcısı olarak yaptım. Ancak bunu yaparken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla, sağlıkBakanlığımızla, özellikle Millî eğitim Bakanlığımız yetkilileriyle bu işi istişare ederek yaptım. İnşallah bundan sonra da bu süreci beraber götüreceğiz, öyle konuştuk. Dolayısıyla, Bakanımız bu konuda çok, hakikaten, hassastır. Dahası, bu noktada mesela bir not düşeyim: Bizden önce, Türkiye gündemi, Türkiye efkârı bilir ki “sakatlar” diye bir kavram vardı, hatta “özürlüler” kavramı. Bizimle beraber bunlar lügatlerden çıktı. Biz “engelli” kavramını dahi kulak tırmalayıcı buluyoruz Çetin Bey. Yani, biz mesela şu anda AK Parti Genel Merkezinde “dezavantajlı gruplar” kavramını kullanmaya çalışıyoruz. ‘ diye konuştu.
Şühedaya vefa
Konuşmasında 15 Temmuz Şehitlerini rahmet ve minnetle anan Milletvekili Aydemir, Bizim için bütün şehitler şeref varakalarımızdır, başımızın tacıdırlar aileleriyle beraber. Yalnız, bir şey söyleyeyim ki: 15 Temmuz şehitleri hakikaten her vesile dile getirilmesi gereken şehitlerdir. Zira, şu an burada bu müzakereleri yapabiliyor isek o gün o insanlar canlarını feda ettikleri için yapıyoruz.’dedi.
Sosyal devletçilik ve AK Parti
AK Parti’nin Sosyal Devlet yaklaşımını vurgulayan Milletvekili Aydemir, ‘Anayasa’mıza göre Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir. Sosyal devlet, ancak ferdin huzur ve refahını gerçekleştirmek ve teminat altına almakla yükümlüdür. AK Parti iktidarı, diğer tüm alanlarda olduğu gibi milletimizi refah ve huzura kavuşturacak sosyal politikaları hayata geçirmekte de üstün bir performans göstermiştir. Rakamlar ak iktidarların bu alandaki göz kamaştırıcı başarısına tanıklık ediyor. ‘ ifadelerini kullandı.
Sosyal hizmet harcamalarında 19 katlık artış
‘2002 yılından bu yana sosyal yardım ve hizmet alanında kullanılan kaynak miktarında 19 kat artış kaydedilmesi muhteşem bir resimdir.’ diyen Milletvekili Aydemir şunları kaydetti, ‘ Aynı süre zarfında sosyal yardım ve sosyal hizmet niteliğindeki harcamaların gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının yaklaşık 3 katına çıkarılması da öyledir. Bu, cumhuriyet tarihinde ulaşılan en yüksek seviyedir. AK Parti’nin sosyal yaklaşımıyla cumhuriyet sözde değil, hakikatte kimsesizlerin kimsesi hâline geldi. Bu güzel tabloyu emek ve alın teriyle gerçekleştiren Bakanlığımızı, Sayın Bakanımızın şahsında tebrik ediyorum, teşekkürlerimi iletiyorum. “
AK Davanın Aile kavram ve gerçeğine milli ve manevi değerler manasında özel bir hassasiyet ile batığını belirten Milletvekili Aydemir, ‘Bakanlığımızın adı, Türk toplumunun temel direği olan aile kavramıyla başlıyor. İttifak ettiğimiz bir gerçek şudur aile toplumun temelidir, direğidir. Sosyal istikrar ve güvenin korunması aile yapısının sağlamlığına bağlıdır. Aile sağlamsa toplum da öyledir. Sapasağlam bir toplumun oluşturduğu bir devleti hiçbir harici ve dâhili düşmanın yıkması mümkün değildir. Nitekim “15 Temmuz mucizesi” dediğimiz o gece ve sonrasında destanlar yazan aziz milletimizin istinat ettiği sağlam zemin temiz Müslüman Türk ailesidir. işte, bizim devlet olarak üzerine titrememiz gereken bu yapıdır. Türk ailesi, aziz milletimizin kök hücresidir. Diğer güzel bütün unsurların inşa merkezi burasıdır. ‘
‘Aile kavramına yönelik yıkıcı çalışmaları teneffürle karşılıyoruz’
Türkiye’de bazı kesimlerce Aile hassasiyetini yok etmek, yıkmak amacıyla ciddi ve sistemli bir süreç oluşturulmaya çalışıldığını, bunun teneffürle karşılandığını bildiren Milletvekili Aydemir şöyle dedi, ‘İktidarı ve muhalefetiyle, aydınıyla medyasıyla, sivil toplum örgütleriyle hassasiyet göstermemiz gereken bu müstesna yapıyı yıkmak için sistemli hücumlar yapılıyor. Vatan, millet, din, aile düşmanlarının kaleyi fethetmek için yüklendikleri ilk kapı ailedir. Hücumda kullandıkları en etkili koçbaşı ise, görsel medyadır. Yazık ki birçok televizyon ekranı kültürel, fikirsel Kaleşnikof gibi kullanılıyor. En mahrem değerlerimize alenen hücum ediliyor. dizi dizi dizilerle, akla hayale gelmeyecek ilişkiler “bak olabiliyormuş” havasında meşrulaştırılıyor. Aile içi şiddeti teşvik eden, aile reisinin otoritesinin sıfırlayan, kutsal anneyi sıradanlaştıran programlar almış başını gidiyor. Bakanlığımızın bu konudaki hassasiyetini biliyorum. Bu duyarlılık, RTÜK, medya kuruluşları ve müspet TV yöneticileriyle iş birliği yapılarak daha da geliştirilmelidir. Ahlaki duyarlılığı yüksek yayın organları, milletimizin meşrebine, nezaketine, nezahetine uygun programlar üretmelidirler. Aile yapımızı, yani milletimizin kök hücresini ancak böyle muhafaza edebiliriz. Değerli Başkanım, değerli milletvekilleri; Bakanlığımızın engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarını da takdirle takip ediyoruz. Bakıma muhtaç tüm engellilerin bakım hizmeti kapsamına alınması; evde veya özel merkezlerde sunulan bakım hizmet ücretlerinin ödenmesi “ak sosyal devlet” anlayışının zirve noktasıdır. Devletimiz var olsun. Bakanlığımıza, kadın istihdamını artırma çabaları için ne kadar teşekkür etsek azdır. ‘
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bütçe görüşmelerindeki konuşmasının son bölümünde Bakanlıktan Erzurum ile alakalı beklentilerini kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Tam da bu noktada Sayın Bakanımıza bir sual tevcih edelim, bu aynı zamanda teklif babında da olsun Sayın Bakanım: Bakanlığımızın doğrudan istihdamın yanı sıra, üretime yönelik atölyeleri teşviki mümkün müdür? Bu bapta Erzurum özeli için, el becerileri son derece gelişmiş bulunan dadaş bacılarımıza; belediyeler ve sivil kuruluşlarımızla iş birliği yaparak halıcılık, tekstil, geleneksel el sanatları atölyeleri oluşturulmasını teklif ediyorum. Yerel yönetimler tarafından her mahallede, her köyde bir beceri atölyesi açılmasını ve buralarda kadın istihdamının Bakanlıkça desteklenmesini yararlı görüyorum. “ dedi.
Erzurum kaplıcaları
Erzurum’un termal turizm açısından ciddi bir potansiyeli barındırdığına işaret Milletvekili Aydemir, Pasinler, Aziziye Ilıca, Köprüköy başta olmak üzere ilde şifa dağıtan kaplıcaların Şehit ve Gazi yakınları ile yaşlı kesimin yararlanması açısından özel bir değerlendirme içine alınması ve bu konuda tesisleşmeye gidilmesi gerektiğini söyledi.
Aydemir, ‘Erzurum’un şifalı suları, yaşlı insanlarımız için Allah’ın bir lütfu ve nimeti olarak istifadeyi bekliyor. Yaşlı nüfus artacağı öngörüldüğü için yaşlı bakım güvence modeli ve koruyucu ve önleyici sosyal hizmetler kapsamındaki yaşlıların, kaplıcalarımızdan istifadesi konusu ele alınabilir mi? Bunu da araştırmaya değer bir konu olarak görüyorum. Şehit yakınları ve gazilere vefa borcunu ödeyen bir Türkiye özlemini Bakanlığımız her vesileyle bildiriyor; bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. ‘ dedi
Konuşmasının nihayetinde, Erzurum’un Kış Turizm ve Sporları açısından sahip olduğu zenginliklere atıfta bulunan Milletvekili Aydemir, Erzurum Konaklı kış turizmi merkezinde şehit yakınları ve gazilere mahsus güzel bir tesisin Bakanlık önderliğinde inşa edilmesini talep etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx