logo

BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT!

baca 2

Erzurum’da yaklaşan kış mevsimi öncesinde baca temizliği yaptırmayan vatandaşların baca temizliğini yaptırmaları, aksi takdirde olası bir ihmalin telafisi olmayan can ve mal kayıplarına neden olacağı belirtildi. Bu kapsamda bacalarını temizlemeyen kişilerin acele etmesi gerekiyor.

Doğu Anadolu’da kış mevsimini en şiddetli şekilde geçiren şehirlerden biri olan Erzurum’da soğuk ve kar yağışı yüzünü göstermeye başlarken, baca temizliğini yapmayan vatandaşların bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. Şehirde genel olarak soba ve kömür kullanımı dikkatleri çekerken, olası bir tıkanıklık zehirlenmelere, hatta can kayıplarına neden olabiliyor. Erzurumluların ise daha bilinçli ve erkenden baca temizliği ve filtre kullanımı tavsiye ediliyor.

Erzurum İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, soba ve diğer yakıt atıklarının hava çıkış noktası olan baca temizliklerinin uzmanlarına yaptırılması gerektiğini söyledi. Kış aylarında baca tıkanıklığı sonucu yaşanan yangınlara dikkat çeken yetkililer, gerek gazların gerekse katı yakıtların dumanlarının can ve mal kaybına neden olabileceğini, baca temizliğinin mutlaka ehil kişilerce yaptırılması gerektiğini savundu. Yaklaşan kış sezonu nedeniyle baca temizliği yaptırmayanların acele etmesi gerektiğini belirten yetkililer, karbon monoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemi bir bölümünün baca tıkanma ve temizliğin yapılmaması sonucu meydana geldiğini kaydetti. Kış mevsiminin tamamen şehri etkisi altına almadan tedbirlerin alınması gerektiğini açıklayan yetkililer, havanın iyi olduğu bu günlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Baca tıkanıklıklarına bağlı olarak meydana gelen yangın ve zehirlenmelerin genel olarak alt katlarda bulunan lokanta, pastane gibi işyerlerinin bulunduğu binalarda meydana geldiğini hatırlatan yetkililer, “Baca temizliği, binaların bodrum katından başlayarak, çatı kanalına kadar yükselen kanallarda yapılması gerekiyor. Bu baca kanallarının içersinde yağ atıkları, ziftler, kömür atıkları ve toza bağlı tıkanmalar meydana gelebiliyor. Bu tarz olumsuzluklar ne yazık ki dumanın baca yoluyla dışarıya atılmasını engelliyor. Bu da dumanın geldiği yere dönmesine ve o evde yaşayan kişilerin zehirlenmesine nede oluyor. Zehirlenmelerin yanında ev ve binalarda bu yüzden çok fazla yangın oluşabiliyor. Özetle küçücük bir alev ya da duman onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın kış mevsimi tamamen gelmeden baca bakım ve temizliklerini yapması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Baca yangınlarından korunmanın tek yolunun ise sanayi işletmelerinde 3–6 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az bir kez bacaların temizletilmesi ile mümkün olduğunu kaydeden yetkililer, tıkanıklığa kurum, yağ atığı ve ziftin yanında, baca üzerinde yuva yapan kuşlar ve bu kuşların atıklarının da sebep olduğunu vurguladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx