logo

BADEMCİK ŞİŞLİĞİNE DİKKAT EDİN

www.saglikhaber.info

Ülkemizde okul çağı ve öncesindeki çocuklarda boğaz yolu ve boğaz yolu üst enfeksiyonlarının sıklıkla görülüyor. Ailelerin doktor önerisi olmayan hiçbir antibiyotiğin kullanılmaması konusunda aileleri uyaran Erzurum Belinay Aile Sağlık Merkezi Doktoru Hamza Yeşilyurt, bilinçsiz ve sürekli aynı kullanılan antibiyotiğin vücutta direnç oluşturduğunu belirtti.

Ülkemizde okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında boğaz yolu ve boğaz yolu üst enfeksiyonların bulunduğunu belirten Belinay Aile Sağlık merkezi doktoru Hamza Yeşilyurt, bunların arasında bademcik ve geniz etinin önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Bademciklerle birlikte ağız, boğaz ve diş eti hastalıklarının oranının ülkemizde çok yüksek olduğunu vurgulayan Yeşilyurt, diş eti hastalıkları ve diş çürüklerinin de bunlara dâhil olduğunu söyledi. Bademcikle beraber geniz eti, sinüzit ve bronşitin en çok sebepleri arasında yer aldığını belirten Yeşilyurt, bir çocuğun bademcik ve geniz eti varsa o çocuğun bronşit olabileceğini kaydetti. Yeşilyurt, çocuklarda bunun yanı sıra sıklıkla sinüzit ve boğaz yolu enfeksiyonuna rastlanabileceğini ifade etti. Bademciklerin vücudun savunma merkezi olduğuna dikkat çeken Yeşilyurt, bademcikler fonksiyonunu kaybedince bir süre sonra vücuda mikrop pompalar hale gelebileceğini kaydetti. Yeşilyurt, fonksiyonunu kaybeden bademciğin soğuk bir gıdanın tüketilmesi halinde hemen şişebildiğini belirti.

Beta virüsü de boğaz şişine neden oluyor

Yeşilyurt, halk arasında beta virüsü olarak bilinen Streptokok mikrobun bademcikte üreyebildiğini söyledi. Beta virüsünün 30-40’lı yaşlarda kap kapakçığını bozduğunu dile getiren Yeşilyurt, kalp romatizması diye bilinen hastalığa sebebiyet verdiğini ifade etti. Yeşilyurt, bir kişinin uzun yıllar boyunca bademcik enfeksiyonuna yakalanması ve onunla uğraşması durumunda sonrası bu mikropların  ilerde kalp romatizması hastalığın oluşmasına neden olacağını söyledi. Çocukların bu rahatsızlıktan dolayı çok sık antibiyotik kullanmak zorunda kalabileceğini belirten Yeşilyurt, çocuğun karaciğer ve diğer organlarında hasarların kalabileceğine değindi. Yeşilyurt , çocuğa sürekli aynı antibiyotiğin  verilmesi durumunda , vücuttaki mikropların  bu ilaçları tanıyıp direnç gösterebildiğini söyledi.Penisilin ilaç grubunun boğaz için iyi bir grup olduğuna değinen Yeşilyurt, bu ilaç grubunun  beta mikrobunu öldürdüğün ancak çok fazla kullanılması durumunda vücuttaki mikrobun direnç gösterebildiğini kaydetti.Ailelerin belki yaptığı kusurlardan bir tanesinin eczaneden ezbere ilaç almak olduğuna vurgu yapan Yeşilyurt, aile verilen antibiyotiği yerinde ve zamanında kullanmadıklarına vurgu yaptı. Oluşmaya başlayan antibiyotik direncinin önlenmesinin gerektiğini bildiren Yeşilyurt, bu konuda en büyük sorumluluğun ailelere düştüğüne dikkati çekti.

Aileler dikkat

Çocuk ateşlendiğinde, çocuğun en yakın Aile Hekimine götürülmesi gerektiğine değinen Yeşilyurt, eğer vakit uygun değilse ateşlenen çocuğun ateşini soğuk bir bezle düşürmeye çalışabileceğini söyledi. Ancak en kısa zamanda doktora götürülmesi gerektiğine vurgu yapan Yeşilyurt, ateşin çok tehlikeli olduğuna değindi. Yeşilyurt, eğer vakit çok uygun değilse çocuğa ağrı kesici veya düşürücüden az verebileceğini söyledi. Yeşilyurt, ülkemizde doktora gidemeyecek olan acil hastalar için ambülânsın mevcut olduğunu ifade etti. Bademciği şişen çocuklarda bunu anlamanın en belirgin yolunun  yüksek ateş ve yutkunma zorluğu olduğuna dikkat çeken Yeşilyurt, bunun yanı sıra ağızda koku, iştah kesilmesi ve ateşliyken üşüme gibi belirtileri taşıdığına değindi.Çocuğun 4 yaşından sonra bir mevsim de 3 ten daha fazla tekrarlayan boğaz enfeksiyonun gerçekleşmesi sonucunda bademciklerin alınmaya meyilli olduğuna değinin Yeşilyurt, ortada büyük bir riskin olduğuna dikkat çekti. Bu bademciğin alınmaması durumunda kalbi ve böbreği bozacağını dile getiren Yeşilyurt, kişinin bademcikleri alınmadan önce koruyucu penisilin tedavisinin uygulanabileceğini söyledi. Çocuğun uygulanan bu penisilin tedavisine olumlu cevap vermesi durumunda tehdidin ortadan kalkacağına değinen Yeşilyurt, diğer bir durumda ise bademciğin alınmasının ilerde oluşturabileceği tehlikelerin önlenebileceğini belirtti.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx