logo

BAKKALLAR DEĞERİNİ KAYBETTİ

bakkal 2

Erzurum’da bir dönemin vazgeçilmezi, vatandaşın tek alış veriş noktası bakkallar, zor günler geçiriyor. Yeni açılan alışveriş merkezleri ve toptan gıda mağazalarının çoğalması bakkallara olan ihtiyacı azaltırken, çoğu bakkal işletmesi iflasın eşiğine geldi.

Erzurum’da bakkal işletmeleri, açılan yeni alış veriş merkezleri ve toptan gıda mağazalarına karşı haksız rekabet ile boğuşmak zorunda kalıyor. 20 sene öncesine kadar vatandaşın tek alış veriş merkezi ve gıda pazarı olma niteliği taşıyan bakkalların sayısı her geçen gün azalıyor.

Yakutiye faaliyet gösteren bakkallardan Aydın Bakkal sahibi Şadi Aydın da, Erzurum’da bakkalcılığın eskisi kadar işlemediğinden yakındı. 20 sene öncesine kadar vatandaşın tek alışveriş noktasının bakkallar olduğunu belirten Aydın, açılan yeni alışveriş merkezleri ile birlikte bakkalların bu özelliğini kaybettiğini söyledi. Alışveriş merkezlerine karşı haksız rekabet ile mücadele ettiklerini ifade eden Aydın, ayakta kalmakta zorlandığını dile getirdi. Müşteri potansiyeline değinen Aydın, eş, dost, akraba ve komşuları sayesinde işletmeyi çevirdiğini aksi takdirde iflas edeceğini açıkladı. Geçmiş dönemlerde bakkalların veresiye sayesinde mahallenin sigortası görevi gördüğünü anlatan Aydın, Erzurum’da bakkal sayısının çok azaldığını belirtti. Bakkalların büyük alışveriş merkezlerinden daha avantajlı olduğunu söyleyen Aydın, vatandaşın bakkallarda veresiye ile alışveriş yapabildiğini, parası olmasa dahi ihtiyacını giderebildiğini ifade etti.

Aydın, “Önceden bakkallar vardı. Şimdinin alışveriş merkezleri yoktu. Her geçen gün batıyoruz. Ayakta kalacak gücümüz kalmadı. Eş, dost, komşu olmasa iflas edeceğiz. Haksız rekabet ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Yakında bakkal diye bir şey kalmayacak.” şeklinde konuşarak, tepkisini ortaya koydu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx