logo

Başkan Korkut, “Kadına şiddet insanlığa ihanettir”

 

25125 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Mücadele Günü dolayısı ile Yakutiye Belediyesi ve Yakutiye Kent Konseyi Kadın Meclisi, eğitici program düzenledi.
Kadının toplumdaki yeri ve yaşanan sorunların önlenmesinin yöntemlerinin anlatıldığı programda Belediye Başkanı Ali Korkut, etkinliğe iştirak eden kadınlara karanfil verdi. Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Seher Ergüney, kadına şiddetin insan hakkı ihlali olduğunu söyledi.
Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediyesi ve Yakutiye Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından ortaklaşa organize edilen bir etkinlikte kadına şiddetin önlenmesi, kadınların uğradığı şiddeti önleme ve izlenecek yollar anlatıldı. Belediye Başkanı Ali Korkut, Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Seher Ergüney, toplumsal yaranın onarılması için önerilerini sıraladılar. Etkinlikte Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şeyma Bingöl ve Sosyal Çalışmacı Edip Kahinoğulları kadınların şiddete uğramasının önlenmesi, şiddete uğrayan kadınların izleyeceği yollar ile ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirdiler. Sunumda, aile içi şiddet, kadına yönelik şiddet, şiddete maruz kalındığında neler yapılabilir, izlenecek yollar nelerdir, şiddeti uygulayana yönelik çeşitli hizmetler nelerdir gibi konularda kadınlara bilgi verildi. Yine hafta nedeniyle Yakutiye Belediyesi ile Kadın Meclisi ortak çalışmasıyla, şehrimizin muhtelif alanlarına kadına şiddeti önlemek amacıyla görsel çalışmalar bilbordlara yansıtıldı.
Korkut, İbrahim Hakkı modelini önerdi
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Mücadele Uluslararası Dayanışma günü dolayısıyla Yakutiye Belediyesi Kadın Spor Eğitim Merkezinde düzenlenen programda Ali Korkut, katılımcılara karanfil verdi. Erkek ile kadın arasında ilişkinin belirleyicisinin İslam ve milli kültür ile yoğrulan değerler olması gerektiğinin altını çizdi. Ali Korkut, eşiyle yaşadığı bir hatırayı anlatırken, Erzurumlu büyük alim İbrahim Hakkı Hazretlerinin eğitim için ayrı kaldığı eşine yazdığı naif ve eşinin değerlerini öven mektubuna atıf yaptı. Korkut, “Evini, eşini ve çocuklarını seven biri olarak 1 haftayı aşan ayrılığımız oldu. Otelleri sevmem, eşime ve çocuklarıma özlemimi anlatan mesaj attım. Eşim de cevaben İbrahim Hakkı Hz. mektubunu hatırlattı. Evlilik değerler ile güzeldir, bu değerler eğitimle ve töreyle kazanılır. Kadına şiddetin insana ve İslam’a ihanet olduğunu bilmek gerekiyor. Ben şiddetsiz ve güzel bir dünya diliyorum” şeklinde konuştu.
Yakutiye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Seher Ergüney, dünyada önemini koruyan kadına yönelik şiddetin, Türkiye’nin de önemli sosyal sorunlarından biri olduğunu hatırlattı. Ergüney, “Dünya üzerinde tüm kadınlar ülke, etnik köken, sınıf, din, ekonomik ve/veya sosyal statü gözetmeksizin, toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalma riski ile karşı karşıyadır. Kadınlara kadın olmalarından dolayı uygulanan şiddet bir insan hakları ihlalidir ve hiçbir haklı gerekçesi yoktur” ifadelerini kullandı.
Korkut, “Biz İslami ölçüler içerisinde çocuklarımızı iyi bir şekilde yetiştirebilirsek bu sıkıntıların olacağını zannetmiyorum. Bir anımı anlatayım: “birkaç günlüğüne Ankara’ya gitmiştim. Ev hayatını da çok seven birisiyim. Bir hafta otelde kaldığım için eşimi çocuklarımı özledim. Bir mesaj çektim sizleri çok özledim diye. Eşimde bana bir mesaj gönderdi. İbrahim Hakkı Hazretleri bir yıl eşinden ayrı başka bir yere gitmiş eğitim amaçlı. Eşine bir mektup yazmış o mektubu bana gönderdi. O mektubu ben daha önceden de okumuştum. Bu sefer daha dikkatli okudum. Hakikaten o kadar naif bir dille yazılmış ki onu okuyan bir bayan eşine karşı anormal derecede sevgi dolu olur. Sürekli eşini methetmiş, sürekli farklı farklı meziyetlerinden bahsetmiş. Bunu bana gönderdi. Telefon açıp eşime dedim ki; benim bunu yazacak kadar düşüncelere sahibim, onlar çok naif insanlar. Çocuk yaşlarda bu çocuklarımıza iyi bir şekilde konular lanse edilebilecek olursa bu tür sıkıntılar olmaz. Erkek çocukları da iyi şekilde eğitilirse burada annelere çok büyük görevler düşüyor. Annelerin kendilerini çok iyi yetiştirmeleri gerekiyor. Bunlar eğitimsel noktada Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşlerinin bu işin içine entegre olmasıyla beraber güzel yerlere doğru gidileceğini ben umuyorum. Zaten aklı başındaki bir insanın eşine eziyet etmesi beklenilemez. Çünkü sabahtan akşama kadar evin içerisinde ciddi manada yorgunluk oluşturuluyor fiziksel olarak, ruhsal olarak, bedensel olarak, dışarıya da çok fazla çıkabilme imkanına sahip değil bayanlarımız, gezmesi eğlenmesi de gerekiyor aslında ama bunu genelde toplumsal olarak, kapalı toplum olduğumuzdan dolayı yapamıyorlar. Birde bunun üzerine erkeğin gelip evde bir takım aksiyonlar yapması fiziken zaten çökmüş olan kadına baskıyı artırıyor. Kadınlar erkeklere birer emanettir ve Peygamber Efendimiz de kadınlara cennetin ayakları altında olduğunu ifade ediyor, bu çok önemli bir şey inşallah ümit ederiz ki erkeklerimiz ve bayanlarımız bilhassa ben nikah kıyarken şunu söylüyorum karşılıklı sevgi ve saygıyı kaybetmediğimiz müddetçe evlilik muhteşem bir şey. Ama bunu kaybettiğimiz müddet içerisinde büyük bir zulme dönüşüyor. Maksat evlenmek değil, evliliği de sürdürmek çok önemli boşanmalar çok ciddi manada arttı. Bunun da toplumsal olarak önüne geçmek gerekiyor inşallah geleceğimiz güzel olur. Şuanda ki Bakanlığımızın da yapmış olduğu çalışmalar da dikkate değer çalışmalar. Bunlarda gelişirse büyürse meyvelerini çok yakın zamanda vereceğini düşünüyorum. Hanımlardan ricam şudur. Bu imkanlardan ve merkezlerden etrafınızdaki bayanlara bahsedin. Çünkü burası Eğitim merkezi. Buradaki temel amaç sıkıntıları sorunları uzmanların daha iyi tahlil edebilme imkanına sahip olurlar ve bu olumsuzlukta ortadan kalkar. Onun için bayanların bilhassa çevresindeki bayanlara da bu işi anlatması lazım. Ve bu Erzurum genelinde yayılsın, olumlu etkiler alacağımızı ben biliyorum.” Şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx