logo

BÖLGESEL GELİRLERDE İYİLEŞME YAŞANIYOR

fft81_mf2254986

TÜİK tarafından yapılan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2013 yılı sonuçlarına göre, bölgelerin önemli bir bölümünde gelir dağılımı eşitsizlik göstergesi Gini katsayısında 2012 yılı sonuçlarına göre düşüş gözlendi.

Araştırma sonuçlarına göre, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 1’e göre, on iki bölgenin yedisinde Gini katsayısında azalma görülürken, beş bölgede bir önceki yıla göre artış gözlendi.

Bölgeler itibariyle en önemli düşüş, Doğu Marmara Bölgesinde, en önemli artış ise Batı Anadolu Bölgesinde gerçekleşti.

Bölgesel gelir dağılımında gözlenen iyileşme, aynı zamanda en yüksek gelir ile en düşük gelirliler arasındaki farkın azalması ile de kendini gösterdi.

En zengin kesimin gelirinin en yoksul kesimin gelirine oranı olarak hesaplanan P80/P20  katsayısı bölgelerin önemli bir bölümünde düşerken, İstanbul, Batı Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde ise bir önceki yıla göre arttı.

 Ortalama gelir artışında Doğu Karadeniz Bölgesi zirvede yer aldı

Araştırmanın sonuçlarına göre; bir önceki yıla göre eşdeğer ortalama hanehalkı gelirindeki en yüksek artış %18,9 ile Doğu Karadeniz Bölgesinde gerçekleşirken, bunu %17,9 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi izledi.

Bir önceki yıla göre gelir artışının en düşük olduğu bölge %3,6 ile Orta Anadolu Bölgesi iken, gelir artışının en düşük olduğu ikinci bölge %9,3 ile Ege Bölgesi oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx