logo

 BONZAİ TEK KULLANIMDA BAĞIMLILIK YAPIYOR.

bonzai-ile-ilgili-kan-donduran-olumcul-gercek_1178291_720_400

Ülkemizde her geçen gün bonzai kullanımı artıyor.KolayÜlkemizde her geçen gün bonzai kullanımı artıyor.Bonzai kullanımının Erzurum da fazla olup,  artmaya devam ettiğine  değinen Şifa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doğan Gültekin, tedavi için yeterli uzman ve ekipmanın olmadığına değindi.

Bonzai ‘nin sentetik bir esrar olduğunu söyleyen Erzurum Şifa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doğan Gültekin, normalde yeryüzünde dünyanın her tarafında esrarın bitkiden üretilen bir uyuşturucu maddesi olduğunu dile getirdi. Esrarın pahalı bir uyuşturucu olduğunu ifade eden Gültekin, bu uyuşturucunun hem temin etmesi hem de bulundurulmasının çok pahalı olduğuna değindi. Ekonomik olarak ta esrar ulaşımın zor olduğunu söyleyen Gültekin, bonzainin kimyasal olarak üretildiğini belirtti. Gültekin, Erzurum da bonzainin kullanım sekli metruk binalar, sokak ararlarındaki kimsenin gitmediği yerlerde kullanıldığını dile getirdi. Türkiye deki sorun bu uyuşturucuya çok ucuz ve kolay ulaşılabildiğine değinen Gültekin, eskiden de esrarın kullanıldığını ancak cok pahalı olduğunu söyledi. Bonzai ye ulaşmanın maddi ve manevi hiçbir zorluğu kalmadığına dikkat çeken Gültekin, bu uyuşturucunun kişilere ulaşmak için hiçbir engel kalmadığını söyledi. Bonzainin bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Gültekin, bonzainin tek kullanımının bağımlılık yaptığına değindi.

BONZAİ 17 YAŞ ALTI KİŞİLERDE DAHA YOGUN KULLANILIYOR

Uyuşturucuyu satanların hem satıcı hem kullanıcıyı 17 yaş altı seçtiğini vurgulayan Gültekin, bu kişilerin yeterli bilince ulaşamadıkları tercih edildiğini söyledi. Erzurum, Erzincan, Ağrı ve Bayburt ‘ta ebeveynlerin çocuklarının kontrolünü sağlayamadıklarına dikkat çeken Gültekin , bu durumun özellikle Erzurum da çok yaygın olduğunu vurguladı.Gültekin,ayrılmış anne baba çocuklarında ve çok sayıda çocuk sahibi olan ebeveynlerin çocuklarını kontrol etmekte zorlandıklarına dikkat çekti. Gültekin, özellikle Erzurum’un bazı semtlerinde ekonomik durumları iyi olmayan ailelerin çocuklarında daha çok bu tur maddelere ulaşma sansının söz konusu olduğunu söyledi. Uyuşturucu kullanan kişileri tedavi edecek yeterli eleman sıkıntısı yaşandığına vurgu yapan Gültekin, bu tedaviyi sadece bu alanda uzmanlaşmış kişilerin yapabileceğine değindi.

TEDAVİ İÇİN YETERLİ EKİPMAN VE EĞİTİMLİ KİMSE YOK

Türkiye de şuan da Doğu Anadolu da tek tedavi merkezi Erzurum  Şifa Hastanesinde bulunduğunu vurgulayan Gültekin, bu konu da devletin de yeterli bir ekipman ve işinin uzmanı kişilerin olmadığını belirtti. Bonzai kullanan kişilerde  beyin fonksiyonları ile ilgili baz  belirtilerin söz konusu olduğuna değinen Gültekin , unutkanlık, dikkat ve konsantrasyon dağınıklığı , beyni kullanma , yazma,okuma kapasitesinde yanı motor becerilerinde azalmaların gerçekleştiğini söyledi.Ailelerin çocuklarının sosyal hayatlarını takip etmelerinin öneren Gültekin, özellikle gece hangi saat dilimlerinde ve hangi aralıklarda dışarı çıktıklarını takip etmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx