logo

16 Şubat 2016

Bu günler!


Gürhan Özorhan
gurhanozorhan2@hotmail.com

GÜRHAN ABİ

Koç yiğitlerin at koşturduğu “ Ötüken Yaylası “ ak trollerin ve troliçelerin siyasi ikbal için oynaştığı cirit alanı bu günler! Ülkücü hareketin gönül tellerini yeniden titretecek bir akort ayarına ihtiyaç vardır. Kendimizi görmemizi sağlayan aynalar sırlı değil, olup bitenler dev aynalarla yansıtılmakta. Çuvaldızın battığı değil, toplu iğnenin battığı acımsı çığlıklar atılıyor bu günler!

Yıkılmaz sanılan şatoların sütunları artı 9 şiddeti depreme dayanaklığı hesaplanırken, zeminin ve temelin uygunluğu göz ardı edilmesin bu günler! Tavşana kaç tazıya tut sevdasıyla, kurtla kuzuyu çakalla tilkiyle eşleştirme sevdasına kapılmayınız! Bu günler?
Suriye’yi dertlenenler Türk insanının sıkıntılarını zevkle izlemekteler! İşverenler taşeron, taşeronlar işveren oldular! Ozanlar susturuluyor? Yazarlar fişleniyor. Basın özgürdür diye nutuklar atılıyor! Gazeteciler mapus damlarında bu günler? Biz değilsen, bizden değilsin bu günler! Yürekler küçük, gönüller sığ. Fatih’in İstanbul’u feth ettiği yaşlar çelik çomak oynamaktalar bu günler?
Bizler daralan çemberde köreltmek istenilen kalemlerle oyunun son perdesinde nerede duracağımızı ve nasıl sonlandıracağını bekleyen hükümlüleriz bu günlerde!

Şehit kanlarıyla ıslattığımız topraklarımızı gözyaşlarımızla nemli tutuyoruz bu günlerde! Gönülden damlayan fikirler, bir gün saklı bahçelerde yeşerecek. Cüce fikirler kiralık konaklarda cem yapa dursun, şişenin dibini bulmadan sarhoş naraları atılıyor? Bu günlerde! Mavisi olmayan gök, hilalsiz bayrak arayan haşeratlara ne demeli? Dal seyredilmeden ağaca çıkılmaz. Fikirler çiğnenen sakız ağızlarda şişirip şiririp patlatılıyor! Bu günlerde. Sevdasız Leyla yı arayanlar şeytana secde eder oldular bu günlerde?
Sırtına binip kamçıladığın atın gebe olduğundan habersizdir süvari? Arlı ile arsızın, hırlı ile hırsızın, tokalaşanlarla tokalaşmayanların bu düğümünü kimler çözecek! Bu günlerde?

Bazı sırlar vardır açıklanırsa yaraya merhem değil tuz olur! Eğer kör değilseniz kaş göz hareketleriyle görürsünüz! Sormaktan kendini alı koyamıyor insan? Hangi Türk tipi Başkanlık?
Kağan, Hakan,
Halifelik, Padişahlık ve Sultanlık mı?

Bir namazım, bir duam,
Birde eski seccadem
Hepsi hepsi bu kadar işte benim sermayem.
Dizelerini okuyanlar kendilerini sorgulamalılar? Bu günlerde!

Şefkat denizinde yüzen sandalına; Sevgi limanına demiş atmış bakışlarımla, Ülkü İle Esen Kalınız.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bayramlara Sığdırılan Mutluluk!

  30 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

      GAMZE İSPİRLİ'nin yazısı.... Yine bir bayram arifesini yaşıyoruz… Bayram hakkında söylenecek ve yazılacak çok şey var belki;  bu açıdan bir yazar için bayram yazısı kaleme almak çokta değildir. Bayram yazısı yazmak, mutluluğu anlatmaya çalışmaktır aslında… Oysa mutluluk göreceli bir kavramdır. Birçok kişi bayramı anlatırken, geçmişe özlem duyarak “bayramların içi boşaltıldı” yorumunu yapar. Bayramları önce tatil günleri ilan ettik, sonra ziyaretleri bırakıp bayram kutlamalarını kısa mesajlara sığdırdık…...
 • KUVAYİ MİLLİYE RUHU VE ERZURUM KONGRESİ….

  23 Temmuz 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

    TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR'İN YAZISI     Kurtuluş  Savaşı’nın  başlamasında meşale görevi  gören  Erzurum kongresinin  bugün 101.  Yılı. Bundan 101. yıl  önce   Mustafa  Kemal  ve  silah arkadaşlarının  öncülüğünde  23 temmuz 1919 da  Erzurum  da  bir kongre yapılması kararlaştırılmış. Alınan  kararlar  Türkiye  Cumhuriyetinin kaderini değiştirmiş. Kurtuluşa giden yolda önemli adımlar atılmıştır.      Mustafa Kemal   kurtuluş  mücadelesini doğudan başlamayı planlamış büyük kongreyi Erzurum da toplayarak Erzurum konusundaki ayrı...
 • İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE OBJEKTİF BAKIŞ…

  03 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Son günlerde İstanbul Sözleşmesinin (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi) kaldırılması konusundaki tartışmalar yoğunluk kazanıyor. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün başkanlık yaptığı MYK ve il başkanları toplantılarında, kamuoyunda tartışılan İstanbul Sözleşmesi gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan kurmaylarına, “Çalışıp, gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın. Halkın talebi kaldırılması yönündeyse, buna göre bir karar ve...
 • BEN SÖYLERİM KALEM YAZAR!

  19 Haziran 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Uzun süredir yazmıyorum ve yazmamaya karar vermiştim.Gurbette suya benzedik gözyaşı,Taşa benzedik bağır, saza benzedik türkü olduk. Somun derdi olmalyanları; Somun derdi olanlar ayakta alkışlıyor! Gurbet bırak rüzgar deli deli essin, yağmur cise cise yağsın.Bırakta ıslanayım, şemsiye olma yağan yağmura.Ben söylerim kalem yazar.Güfte hazır bestecisini bekler! Arkamdan tuzak kuranlar, sözlerimle sizleri buğday başakları gibi savurur, tanelerinizin her birini Akdeniz’in derin sularına gömerim..Doğru bildiklerimi ve doğruları paylaştığımda...
Betboo giriş