logo

07 Aralık 2014

CHP GENÇLİK KOLLARI TÜRK KARDEŞLİĞİ İÇİN YÜRÜDÜ

 

chp

 

CHP Erzurum İl Gençlik Kolları’na üye yaklaşık 100 kişilik bir gurup, Tayland’da esir halde bulunan 300 Uygur Türkü’nün serbest bırakılması ve Türk kardeşliğine dikkat çekmek adına Yakutiye Meydanı’ndan Havuzbaşı’na yürüyüş düzenledi.

Pankart ve davullarla yürüyüşe devam eden gurup, “Ne mutlu Türküm Diyene”,  “Erzurum uyuma kardeşine sahip çık”, “Türküz, Türkçüyüz, Atatürkçüyüz” sloganları attı. Yürüyüş sırasında yoldan geçen vatandaşlardan da büyük destek gören gurup, Türk bayrakları ile Havuzbaşı’na yürüdü. Cadde üzerinde ki araçlarda guruba kornalarla eşlik etti.

Havuzbaşı’na gelindiğinde basın açıklaması yapan CHP Erzurum Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Çapar, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri’nin zulüm altında olduğunu ve Türkiye’nin bu Türklere yardım eli uzatması gerektiğini söyledi. 300 Müslüman Uygur Türkü’nün Tayland’da esir tutularak Çin’de idam edileceğini hatırlatan Çapar, bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığını ifade eden Çapar, “Bugün Türk Milleti olarak içimiz kan ağlamaktadır. Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimiz Çin’in katliamına uğramakta ve kardeşlerimiz üzerinden Türk tarihinin intikamı alınmaya çalışılmaktadır. Şuan itibariyle 300 Müslüman Uygur Türk’ü Tayland’da esir durumda bulunmakta ve bunların tek umudu kardeş devlet olan Türkiye Cumhuriyetidir. Eğer devletimiz kapılarını açarsa kardeşlerimizin hayatları kurtulacaktır. Eğer açmazsa kardeşlerimiz Çin’ teslim edilecek ve vahşice katledilecektir. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Suriye ve Ortadoğu’da ki kardeşlerimize el uzattığınız kadar, kendi kanımızdan olan Türk kardeşlerimize de el uzatıp, sınırları açın.” şeklinde konuştu.

Polis koruması ile yürüyüş ve basın açıklaması yapan gurup, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile birlikte sessizce dağıldı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx