logo

18 Nisan 2018

Çifte Minareli Medresede Geleneksel Yemek Yarışması yapıldı

42.

a 3

Turizm haftası etkinlikleri kapsamında Çifte Minareli Medresede geleneksel yemek yarışması yapıldı.

 

Turizm Haftası Etkinlikleri 3.gününde coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. Erzurum’un tarihi mekanlarından birisi olan Çifte Minareli Medrese bu kez yemek yarışmasına ev sahipliği yaptı.

 

30 yarışmacının katıldığı yarışmada yarışmacılar kendilerini jüri heyetine beğendirmek için kıyasıya bir mücadele verdi. Çorba, Ana yemek ve Tatlı kategorisinde yarışan yarışmacılar geleneksel yemeklerin yanı sıra dünya mutfağından da yemekler hazırladılar.

 

Çorba kategorisinde öğrenci Rukiye Özbulgur, Ana yemek Kategorisinde öğrenci Muhammet Sali, Tatlı kategorisinde ise aşçı Ali Pilatin Jüriye yemeklerini beğendirerek birincilik ödülüne sahip oldular. Birinci olan yarışmacılar 2 kişilik tatil ve tam altınla ödüllendirildi. Yarışmacılara ödüllerini Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu verdi.

 

Çifte Minareli Medresenin içerisinde yemek yarışması yapılırken dışında ise Erzurum’un meşhur lezzetleri çağ kebap ve kadayıf dolması ikam edildi. Çağ kebap ve kadayıf dolmasına yoğun ilgi gösteren Erzurumlu vatandaşlar Medresenin önünde uzun kuyruk oluşturdu.

 

Etkinlikler İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü folklor ekibi öğrencilerinin gösterisiyle devam etti.

 

Erzurum’un bir kültür ve medeniyet şehri olduğunu ifade eden Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, “Bugün Erzurum’umuzda turizm haftasını Çifte Minareli Medresede kutluyoruz. Erzurum son yıllarda turizmde hızla gelişmekte olan bir şehir hem kış turizm hem de yaz turizmi açısından önemli bir şehir. Erzurumlu hanımefendilerin ve beyefendilerin ellerinden çıkan yemekler çok leziz bu yemeklerden yiyecek olanlar artık Erzurum’umuza daha sık gelecekler. Yarışmacı vatandaşlarımıza da başarılar diliyorum” dedi.

 

Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz ise, “Yaklaşık bir haftadır turizmde bir farkındalık oluşturmak, insanımızın turizme ilgisini çekmek anlamında tüm ülkede kutlanıyor. Bugün böyle çok anlamlı bir mekanda, güzel bir tarihi çevrede, güzel bir kültürel çevrede yani Çifte Minareli Medresede Türkiye’nin Erzurum’un sembolü olan bir yerde turizm haftasının başka bir etkinliğinde beraberiz. Halkımıza açık Erzurumlu halkımıza açık bir yemek yarışması ve birde ikramımız var. Çağ kebap ve kadayıf dolması ikram ediyoruz . Burada hem vatandaşlarımızı buraya çekmek, hem sektörü bu işin içine dahil etmek hem bürokrasiyi, halkımızı buraya çekip turizmin önemi hakkında bilgi vermek amacındayız” diye konuştu.

 

Turizm haftası 21 Nisan Cumartesi gününe kadar çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam edecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx