logo

ÇOCUK EVİ HEM OYNATIYOR HEM EĞİTİYOR!

sodes 6 sodes 3

 

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında Mahallebaşı Semti’nde açılan Çocuk Evi, aile ve çocukların en büyük yardımcısı oldu. Yaklaşık 100 çocuğun faydalandığı projede, çocukların eğitim, öğretim ve sosyal ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanıyor.

Kültür ve Eğitim Vâkıfı’na bağlı olarak SODES tarafından desteklenen “Çocuk Evi Projesi” 2011 yılında hayata geçirilmişti. Çocukların hep birlikte oyunlar oynayabilecekleri, arkadaşlık kurabilecekleri Çocuk Evi sayesinde, çocukların kendi yaş gruplarıyla oyunlar oynatılması sağlanırken, kütüphane ve eğitim setleri ile birlikte öğrenmeleri kolaylaştırılıyor. Bunun yanı sıra kitap okuma saatleri ve çeşitli faaliyetler düzenlenerek çocuklara kitap okumanın önemi anlatılıyor. Aileler ise, proje sayesi çocukların daha verimli ve isteyerek okula gittiklerini belirtiyor.

Çocuk Evi’nde görev alan öğretmen ve yetkili Ahmet Cayırcı, Çocuk Evi Projesi’nden 100 çocuğun faydalandığını belirtti. Mahallebaşı’nda eğitim ve öğretimin sosyal nedenlerden dolayı zor işlediğini söyleyen Cayırcı, açılan Çocuk Evi sayesinde öğrencilerin daha verimli ve isteyerek okula gittiklerini anlattı. Çocuk Evi’nde verilen hizmetlerin ücretsiz olduğunu vurgulayan Cayırcı, ilk ve orta öğretimde okuyan öğrencilerin kabul edildiğini dile getirdi. Proje sayesinde Mahallebaşı’nda bulunan çocukların kaynaştırıldığını, kitap okuma sevgisinin çocuklara aşılandığını ve sosyal faaliyetler ile ilişkilerin güçlendirildiğine dikkat çeken Cayırcı, hafta sonu çocukların piknik ve gezilere çıkarıldığını açıkladı. Çocuk Evi’nde 3 adet sınıf, kütüphane, okuma salonu ve ibadethane gibi hizmetlere sahip olduklarını kaydeden Cayırcı, çocukların ödevlerine yardımcı olduklarını ve onlara yol gösterdiklerini belirtti. Çocuk Evi ile çocukların başarıya daha da yaklaştığını anlatan Cayırcı, yaz kış açık olduklarını ve projeden habersiz ailelerin çocuklarını Çocuk Evi’ne kayıt ettirmelerini istedi.

Çocuk Evi’nin çocuklar üzerinde sağladığı başarıya değinen Cayırcı, “Çocuk Evi sayesinde çocuklarımız okula daha istekli gidiyorlar. Aileler çocuklarını kayıt ettirdiklerinden dolayı çok memnun. Burada okuma yazma, temel eğitim, ödevlere yardımcı oluyoruz. Çocuklara yol gösteriyoruz. Eğitim ve öğretimin yanında çocuklarımızda sosyal faaliyetlerde bulunuyoruz. Mesela piknik günleri düzenliyoruz, şehre gezilerimiz oluyor. Halısaha ve buz pateni gibi maçlar düzenliyoruz. Her aile çocuğunu bu projeden faydalandırmalı. Kapımız herkese açık.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx