logo

DAMAR TIKANIKLIĞINA AMELİYATSIZ TEDAVİ DÖNEMİ BAŞLADI

1 2

2

Teknolojide yaşanan gelişmeler sağlık alanında da kendini göstermeye başladı. Önceki dönemlerde hasta saatlerce yapılan ameliyatlar ile sağlığına kavuşurken, günümüzde bu durum tam tersine döndü.

Artık hastalar sabah ameliyat olup akşam ayağa kalkabilirken, gelişen teknolojinin nimetlerini en iyi şekilde kullandıklarını belirten Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Sevimli, kalp ve diğer damarlarda yaşanan tıkanıkları ameliyatsız ve kılavuz teller ile açabildiklerini ifade etti. Kılavuz tel tekniği sayesinde bir yıl içinde 130 hastaya müdahale ederek başarı elde ettiklerini anlatan Sevimli, hastaların da bu teknikten memnun olduğunu dile getirdi.

Kılavuz tekniğine büyük ilgi gösterildiğini anlatan Sevimli, “Eskiden hastalarımızı saatlerce süren ameliyatlar ile tedavi ederdik. Şuan ise gelişen teknoloji sayesinde sabah ameliyat olup, akşam ayağa kalkmak mümkün hale geldi. artık birçok damarı ameliyatsız açabilme yeteneğine sahibiz. Kronik total oklüzyon dediğimiz bir damarın tam tıkalı olması durumunda eskiden hastaları cerrahiye yönlendiriyorduk ve açık kalp ameliyatıyla tedavileri gerçekleştiriliyordu. Artık kılavuz teller ve ince profilli balonlar sayesinde tam tıkalı damarları başarılı bir şekilde açabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx