logo

06 Aralık 2015

DAVUTOĞLU: ‘BU ANAYASA DEĞİŞECEK’

 

BUBaşbakan Ahmet Davutoğlu, herkesin hukukunu teminat altına alacak sivil bir Anayasa yapılacağını söyledi. Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’ne coşkulu bir kalabalığa hitap eden Davutoğlu, “Demokrasimizi, hukuk düzenimizi geliştireceğiz. 12 Eylül Anayasası ile daha fazla gidemeyiz. Açık ve net olarak söylüyorum. İnşallah, sayımız yetmemiş olsa da konuşarak, topluma mâl ederek, milletle danışarak bu Anayasa’yı mutlaka değiştirecek, darbe anayasalarına ve darbenin vesayetçi kültürüne bir son vereceğiz. Milletin rızası ve onayıyla yeni ve sivil Anayasa yazacağız” dedi. Başbakan, her türlü ayrımcılığı reddeden ve istisnasız tüm vatandaşların hukukunu koruyan bir Anayasa inşa edeceklerini ifade etti. Hayat biçimi üzerinden üretilen tartışmaların hiçbir zaman gündemlerinde olmadığını kaydeden Davutoğlu, “Kadınlarımıza ‘başı örtülü, başı açık’ demedik. Bundan sonra da ‘başı açık-başı örtülü’ ayrımı yapılmasına, hiçbir kadının izzeti ve şerefiyle oynanmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. Başbakan, Özgecan Aslan’ın katillerine ömür boyu hapis cezası verilmesi ile ilgili olarak da, “Mübarek anne ve babası gibi ben de diyorum ki benim de yüreğim soğumadı. Yargının verdiği bu karar, acımızı dindirmese de yüreğimize su serpti” diye konuştu.

CİZRELİ ELİF’İN MESAJI
Terör konusuna değinen Davutoğlu, “Biraz önce Cizreli Elif kardeşim dedi ki ‘Biz buraya hendekleri, barikatları aşarak geldik. Biz buraya Türkiye’nin kardeşliği için geldik’. Buradan ülkemin bütün yürekli kadınlarına selam ediyorum… Bu ülkenin insanları arasına nifak ve ayrım sokmak isteyenlere, bu ülkenin huzurunu bozmak isteyenlere karşı kardeşlik iklimini tesis etmek, huzurumuzu, kardeşliğimizi güçlendirmek üzere gerçekleştirdiğimiz bütün politikalara en çok sizler destek verdiniz. Zorba yönetimlerin zulümlerinden kaçan Suriyeli kardeşlerimize, Arap, Kürt, Türkmen demeden ayrım yapmadan sizler sahip çıktınız. Bugün Türkiye’de seçme ve seçilme hakkının verildiği gün. Bu gün elbette bir tesadüf değildir, bilinçli bir şekilde bu günü aldık. ‘Kadınların siyasette onurlu yürüyüşünün temsilcisi de AK kadrolar, AK Parti’dir’ demek istedik. Bize göre kadının hukukunu korumayan hukuk düzeni gayriinsani, gayrimeşrudur. Maksadımız, insana, hayata, kadına hizmettir. Siyasetimizin ana gayesi kadına hizmettir” şeklinde konuştu.

RUS LİDERLERE ‘EMPATİ’ ÇAĞRISI
Sınırınızı ihlal etsek ne yapardınız?
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus uçağının düşürülmesi sonrası oluşan gerginliğe değinerek, “Biz, Suriye topraklarına bir müdahalede bulunmadık, doğrudan Türkiye hava sahasını ihlal eden, milliyeti bilinmeyen bir uçağı uluslararası hukuktan gelen haklarımızı kullandık” dedi. Türk-İş 22. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Davutoğlu, Rus liderlere empati yapması çağrısında bulunarak, “Ukrayna, iç savaş sebebiyle, Türkiye’den destek isteseydi, Türk savaş uçakları, Türk sınırı olmayan bir bölgede Rusya’ya yakınlığıyla bilinen topraklara hava operasyonu yapsaydı ve bu arada Rusya sınırından hava sahasından girerek tekrar tekrar onları bombalasaydı acaba Rusya’nın tavrı ne olurdu? İşte olan budur” dedi. Rus aydınlara seslenen Başbakan, “Bizi anlayın. Mülteciler üzerinden Türkiye’nin ağır bir ekonomik yükü var. Ayrıca terör ve rejim saldırılarından dolayı da güvenlik riski oluşuyor. Aldığımız her tedbir Türkiye’yi korumak içindir, aldığımız her tedbir Suriye’deki sivil halka yardımcı olmak içindir” dedi. Davutoğlu, “Gelin her şeyi masa etrafında konuşalım. Olayın nasıl cereyan ettiği ile ilgili şüpheleriniz varsa, belgelerimizle konuşalım. Konuşmaya hazırız ama bize bir şey dikte edilmesine asla izin vermeyiz. Suriye’nin barışı güvenliği için Suriye halkına neler yapılması gerektiği konusunda beraber çalışalım. Suriye’de Türkmenlerin katledilmesine sessiz kalmadık, kalmayız. Suriye’de yeni bir yönetimin nasıl kurulacağına beraber karar verelim” diye konuştu. Başbakan, Rusya’nın uyguladığı ambargoya karşı her türlü tedbiri aldıklarını sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

bahis siteleri Betboo giriş