logo

DEKAN UĞUR YAVUZ; “POZİTİF AYRIM EN DOĞAL HAKKIMIZ”

IMG_1825 IMG_1821

Erzurum’da açıklanan son vergi rakamları ile birlikte vatandaşlar, alınan vergilere rağmen verilen kamusal hizmetlerin yetersiz ve pahalı olmasından yakındı. Batıda verilen hizmetlerin alınan vergileri karşıladığını kaydeden mükellefler vergi indirimi isterken, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Uğur Yavuz, Erzurum’da vergi ve faturalarda indirime gidilmesi gerektiğine dikkat çekti.

İletişim Fakültesi Dekanı Uğur yavuz yaptığı açıklamada, Erzurum’da soğukların etkili olmaya başladığını ve ısınma, elektrik, su gibi temel ihtiyaçların başlı başına bir sorun haline geldiğini bu nedenle vergi, fatura ve bazı temel ihtiyaçlarda pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Batı şehirlerindeki hayat şartlarının Doğu’ya göre daha kolay olduğunu belirten Yavuz, İstanbul, Antalya, İzmir gibi şehirlerin Erzurum, Ağrı, Bayburt ile aynı kefeye konulamayacağını, aksi takdirde haksızlık yapılacağını söyledi. Konu hakkında örnek veren Yavuz, sigorta primlerinde yapılacak olan bir indirim ile Doğu’da işsizlik sorununun çözülebileceğini ifade etti. Bunun dışında doğalgaz, elektrik, su ve diğer vergilerde de indirim yapılabileceğine kaydeden Yavuz, Batı’da çalışan bir işçi ile Doğu’da çalışan bir işçinin yıllık gelirinin eşit olmadığını, bunun da dengesizliğe neden olduğunu belirtti.

Yavuz, “Biliyorsunuz Erzurum’da yaşamak çok zor. Özellikle kış aylarında ki soğuk ve ısınma ihtiyacı vatandaşın belini büküyor. Bu kapsamda Batı ve Doğu’da ki şehirleri aynı şekilde değerlendirmek yanlış olur. Mesela Erzurum ile İzmir’i aynı kefeye koyamazsınız. Ama maalesef bu iki şehir aynı standartlar altında değerlendiriliyor. Erzurum’da verilen vergi ile İzmir’de verilen vergi aynı. Tek fark var o da alınan hizmet ve hayat şartları farklı. İzmir’de bir kişi 100 lira ile bütün kış ısınma ihtiyacını karşılayabilirken, Erzurum’da bu rakam milyarlara çıkıyor. Bu konuda bir vergi paket düzenlemesi getirilmesini tavsiye ediyoruz. Bunun yanında mesela sigorta primlerinde de indirime gidilebilir. Bu nedenle pozitif ayrım Erzurum’un en doğal hakkı” şeklinde konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx