logo

21 Kasım 2014

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’NDE ANLAMLI ETKİNLİK

IMG_5549

 

HABER: Gamze İSPİRLİ

FOTOĞRAF: Yakup YILMAZ

 

Dünya Çocuk Hakları Günü, Erzurum’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından,Yakutiye Kent Meydanı’nda düzenlenen programa, Yakutiye Kaymakamı Ahmet Katırcı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu,  Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan , Erzurum Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Tufan Akkar, Çocuk yetiştirme yurt ve çocuk yuvalarında kalan çocuklar ve çok sayıda davetli katıldı.

Aile ve  Sosyal Politikalar İl Müdürü Sedat Abdulhakimoğulları, burada yaptığı konuşmada, Dünya Çocuk Hakları gününün , 20. Yüzyılın başlarından itibaren kutlandığını belirterek, çocuk haklarının gelişimi noktasında herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

Abdulhakimoğulları,   Erzurum’da çocuk haklarıyla ilgili önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, şunları söyledi:

‘’Çocuk Hakları Sözleşmesinin en iyi şekilde uygulanabilmesi için Birleşmiş Milletler tarafından bu üye ülkelerdeki çocuk hakları ile ilgili gelişmeleri takip etmek için Çocuk Hakları Komitesi kurulmuştur. Erzurum Çocuk Hakları Komitesi,  Milli Eğitime bağlı okullarda ziyaretler gerçekleştirmiş, Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair sözleşmeyi tanıtmayı amaçlamıştır. Okul idareleriyle görüşülüp çocuk hakları kulüplerinin kurulması hedeflenmiştir.  İlimizde gerçekleştirilen Dadaş Film Festivali organizasyonuna dahil olmuş, konuyla ilgili resim sergisi açmış, komite üyesi çocuklara kısa bir fotoğrafçılık kursu verilmiştir.Çocuk haklarını tanıtan afiş, broşür, tişört gibi reklam araçları hazırlanmış,  bilgilendirme amaçlı dağıtılmıştır. TRT çocuk kanalında Erzurum’u tanıtan bir haber programı yapılmıştır. İlimizde komite üyesi olan çocuklarla toplantılar gerçekleştirilmiştir, çocukların genel sorunlarını ve bu sorunlara yönelik, kendi çözüm önerilerini dile getirmiş bunu yetişkin komitesinde bulunan kurumların idarecilerine aktarmıştır’’

Çocuk haklarıyla ilgili çeşitli projeler düzenlediklerini belirten Abdulhakimoğulları, şöyle devam etti:

‘’Dostluk treni projesi kapsamında müze eğitim programına katılıp, alınan akran eğitiminden sonra bir sonraki yıl diğer çocuklara bu eğitim verilmiştir. Bölgesel ve ulusal düzeyde bütün forumlara, çalışmalara bir erkek ve bir kız çocukla dahil olmuş ilimizi temsil eden çocuklar Türkiye Danışma Kuruluna seçilmiştir. İlimizde diğer bölge illerinin komitelerinin katılımıyla bölge toplantısı gerçekleştirilmiş, bölgedeki çocukların sorunları ele alınmıştır. Sosyal paylaşım sitelerinde Erzurum Çocuk Hakları Komitesi adı altında platformlar oluşturulmuş, daha çok çocuğa ulaşmak hedeflenmiştir. Komite üyesi çocuklara,  kurumsallık adına çalışma yapmak,  kurumun bünyesinde olduklarını hissettirmek ve benimsetmek amacıyla, üye kimlik kartları çıkarılmış, kütük defterine kayıtları yapılmıştır. Her yıl 17-20 Kasım tarihleri arasında  Ankara’da Ulusal Çocuk Formunda dahil olmuştur. Vizyonumuz,  ülkemizi; hayallerini gerçeğe, mutluluğunu yüzüne, sesini kürsüye taşıyabilen çocukları olan, rol model bir ülke haline getirmektir. Bu duygu ve düşünceyle tüm çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Gününü kutluyoruz. Etkinliğimize destek veren tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum’’

Konuşmalarından ardından Yakutiye  Kent Meydanı’nda 9. Kolordu Komutanlığı Bando Takımı tarafından  çocuklar ve  vatandaşlara açık hava konseri düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı çocuk yurtları ve yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar, askeri bandonun , çaldığı parçalara eşlik edip,  keyifli zaman geçirdiler.

Dünya Çocuk Hakları Gününde eğlenme imkanı bulan çocuklar, programı düzenleyen yöneticilere teşekkür etti.

Emniyet Müdürlüğü’ nünde destek verdiği törende, Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü çocuk şube müdürlüğü çocuk haklarıyla ilgili stant açtı.

Vatandaşlarında yoğun ilgi gösterdiği tören, çocuk  yuvası ve yetiştirme yurtlarına kalan çocuklara hediye dağıtımıyla sona erdi.

 

IMG_5563

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx