logo

DÜNYADA 180 MİLYON HEPATİT C HASTASI VAR

karacger-komasi

Ülkemizde sadece Hepatit B ve hepatit C hastalığı nedeniyle ortalama 1 milyondan fazla kronik karaciğer yetmezliği yaşayan hasta var. İçlerinden bir tek Hepatit C nin aşısının olmadığına değinen Özel Erzurum Şifa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzm. Dr. Abdullah Umut Pekok, bu hastalığın kan yoluyla bulaştığını kaydetti. Bu hastalık basit bir kan testi ile anlaşılarak, tedavi edilebiliyor.

Dünya Da 240 Milyon Kronik Hepatit B, 180 Milyon İse Kronik Hepatit C Hastası Mevcut

Dünya da 240 milyon kronik Hepatit B ve 180 milyon kronik hepatit C hastası bulunduğuna değinen Özel Erzurum Şifa Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları Uzm. Dr. Abdullah Umut Pekok, ne yazık ki kronik hepatitiler dünya da her yıl bir milyonun üzerinde insanın ölümüne neden olduğunu söyledi.Bu hastalıktan tek korunma yolunun aşı olduğuna değinen Pekok,hastalık ilerlemedikçe pek bulgu vermediği için taramanı yapılmaması durumunda anlaşılamadığını , ileri aşamalarda fark edildiğini kaydetti.Çoğunlukla içimizde yaşayan bir düşman olduğunu ve uzun sürece sessizce bekleyebildiğini söyleyen Pekok, belirtilerinin pek dikkat çekmediğini vurguladı.Küresel bir hastalık olduğu kadar bulaşıcı da olduğuna dikkat çeken Pekok, dünya da yaklaşık 180 milyon insanın bu sinsi virüsü taşıdığına dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Hepatit C hastalarının yaklaşık 32 milyonunun Güneydoğu Asya ülkelerinde yaşadığını belirten Pekok, Türkiye’nin de içinde bulunduğu hastalığın en fazla görüldüğü bölgelerden biri de Doğu Akdeniz yaklaşık 22 milyon kişide görüldüğünü söyledi. Türkiye’de bilinen hasta sayısının 600 bin olduğuna değinen Pekok, bu rakamlara her yıl 4 milyon kişinin eklendiği gerçeğini de unutmamak gerektiğini hatırlattı.

Bu Hastalığın Aşısı Yok Ama Tedavisi Mümkün

Hepatit B ‘nin aşıyla önlenebildiğini söyleyen Pekok, Hepatit C’nin ise geliştirilmiş bir aşısı olmadığı için sadece tedavi edilebildiğini belirtti. Bulaşma yollarının başında kan naklinin geldiğini ifade eden Pekok, yapılacak kan nakli öncesi Hepatit C taramasının yapılmamasının bu virüsü taşıma riskini artırdığına vurgu yaptı. Pekok, tıraş bıçağı ve tırnak makası yaralanmalara yol açan aletlerinin ortak kullanımı veya steril olmayan aletler aracılığıyla da Hepatiti C virüsünün bulaşabileceğini belirtti. Hatta Hepatit C li bir iğnenin batması ile yüzde 4 oranında bu hastalığın bulaşma riskinin olduğuna değinen Pekok, damar yoluyla uyuşturucu kullanan bağımlılarda bu riskin arttığına dikkat çekti. Çok düşük bir oran bile olsa hamile bayanlarda virüsün bebeğe geçebilme ihtimalinin söz konusu olduğunu dile getiren Pekok, cinsel yolla bulaşmanın oranının pek yüksek olmadığını ifade etti. Pekok, bu virüsün aile içinde bulaşma oranının yüzde 4,5 civarında tespit edildiğine değindi.

Gizli Bir Hastalık, Hiçbir Belirti Vermiyor

Hepatit C virüsünün gizli bir hastalık olduğuna dikkat çeken Pekok, basit bir kan testi ile teşhis edilebileceğini söyledi. Kronik Hepatit C hastalığının tedavi edilmemesi halinde 10 ila 30 yıl arasında siroz, karaciğer kanseri ve hatta ölüme neden olabileceğini ifade eden Pekok, tedavi yoluyla kronikleşmenin azaltılabildiğini belirtti. Hepatit C ile karşılaşılan hastaların yaklaşık yüzde 20 ‘sinin tamamen ve kendiliğinden iyileşebildiğine değinen Pekok, yüzde 80 ‘nin de kronikleşmenin meydana geldiğini belirtti. Kronik enfeksiyonların geliştiği hastaların yüzde 20’sinde 10 ila 30 yıl arasında siroz hastalığının gelişebildiğine dikkat çeken Pekok, bu hastaların yüzde 3’ünde ise karaciğer kanseri görülebildiğini dile getirdi. Pekok,bu hastalığın bulaşmaması için halkın alabileceği önlemlerden bahsetti. Bunlar; damar içi ilaç kullanmamak eğer kullanılacaksa tek kullanımlık iğne ucu ve şırınga kullanılmalı, gerektikçe el yıkamak, diş fırçası ve tırnak makası gibi şahsi eşyaları paylaşmamak, vücutta kesik veya yanık ile oluşan yaraları bandaj ile kapamak.

HEPATİT A Dışkı Yoluyla Bulaşıyor Ancak Kısa Süreli

Hepatit A virüsünün özellikle dışkıdan ve hijyen ihmalinden bulaştığına değinen Pekok, yemek, taze meyve ve buz parçalarının bulaşma kaynağı olduğuna dikkat çekti. Kısa süreli ama şiddetli bir enfeksiyon olduğunu söyleyen Pekok, tıpkı grip gibi geçirilebilir olduğuna ancak hastalığın kronikleşmediğine ve bir daha da hasta olunmadığını ifade etti. Bu hastalığın dışkı ve ağız yoluyla bulaştığına dikkat çeken Pekok, kişinin dışkısı ile dışarı atıldığını ancak suya yada yiyeceğe karışırsa başkalarına bulaşabileceğine vurgu yaptı. Hepatit A binde bir oranında o kadar şiddetli hastalık geçiren hasta da karaciğer yetmezliği ve ölümün gerçekleşebileceğini kaydeden Pekok,  bu nedenle doktor gözetiminde tedavi ve hastanın yatak istirahatının çok önemli olduğuna değindi.

Hepatit B Vücut Sıvılarıyla Bulaşıyor

Hepatit B’nin kan, sümük ve diğer vücut sıvıları yoluyla bulaştığını söyleyen Pekok, genellikle cinsel ilişki yoluyla da bulaşabildiğini belirtti. Çok şiddetli olabileceği gibi hastalığın sessiz de seyredebileceğini ifade eden Pekok, hastaların yüzde 90- 95 ‘nin kendinden iyileşebildiğini, hastanın doğal bağışıklık kazanmış olduğunu dile getirdi. Geriye kalan yüzde 5-10’nun taşıyıcı olduğunu ifade eden Pekok, iki çeşit Hepatit B olduğunu söyledi. Bunlardan ilki inaktif olarak tabir edilip sadece takip edildiğini kaydeden Pekok, diğerinin aktif olarak adlandırıldığını ve tedavi edilmesi gerektiğini yoksa ileriki yıllarda karaciğer sirozu ve karaciğer kanserine yol açabileceğine vurgu yaptı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx