logo

09 Aralık 2014

ENFLASYON HAMSİYİ DE VURDU

1

3

2

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamları ile birlikte balık fiyatları da tavan yaptı. 15 gün önceye kadar 2 liraya kadar düşen hamsi, 6 liraya yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 3 Aralık’ta açıkladığı enflasyon rakamlarına göre, Kasım ayında TÜFE 0.18 artış gösterirken ÜFE ise eksi 0.97 geriledi. Enflasyonun açıklanması sonrası gıda, kuru bakliyat ve diğer mutfak ürünlerinde fiyat artışları meydana gelirken, balık fiyatları da tavan yaptı.

Mevsim Balıkçılık sahibi Kenan Güler yaptığı açıklamada, Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ve kış mevsiminin de etkisiyle hamsi ve diğer balık ürünlerinde fiyat artışı yaşandığını söyledi. 15 gün önceye kadar hamsinin 2 liradan satıldığını ve Erzurumlu vatandaşların yoğun talep gösterdiğini belirten Güler, 7 Aralık itibariyle hamsinin 6 liradan satışa sunulduğunu ifade etti. Fiyat artışı nedeniyle satışlarda durgunluk yaşandığını kaydeden Güler, önümüzde ki günlerde hamsi fiyatlarının daha da artacağını sözlerine ekledi.

Fiyatlara değinen Güler, “Kış mevsimi ve enflasyon ile birlikte balık fiyatlarında artış yaşandı. Hamsi 6 liraya kadar yükseldi. Şuan mezgit 15, levrek 20, palamut 10, istavrit 7, somon 15, çinekop 17 liradan satılıyor. Satışlarımız durgun. Fiyatlar daha da yükselecek” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx