logo

Engelli ve Toplum


SADULLAH EFE
efe_sadullah@hotmail.com

Bugün pandemi dolayısıyla insanlık imtihan sürecinden geçiyor. Bir kişinin sağlığındaki olumsuz bir durum tüm dünyayı etkileyebiliyor. Bir kişinin sorunu insanlığın sorunu haline geliyor. Ve çözüm için tüm insanlık seferber olmuş virüsün kökünü kazımak adına imkanlarını kullanıyor. Aslında seferber olunmasında asıl etken sıra bana geliyor kaygısı olsa gerek. Yoksa olmadık bahanelerle ortaya çıkan savaş ve terörle birbirini yiyen insanlık bir virüs yüzünden ortak hareket etmelerinin başka bir izahı yok kanaatimce.

Bir çok toplumsal sorunda insanlık zaman zaman küresel bölgesel yada ulusal düzeyde sınavdan geçiyor. Kadın hakları, cinsiyet eşitsizliği, gelir adaletsizliği vb. bu gibi konular Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca  bir insanlık sorunu olarak değerlendiriliyor.

Bu dezavantajlı gruplardan biride Dünya nüfusunun yaklaşık % 10’nu oluşturan engelli bireylerdir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilen ve 3 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye olarakta 28 Ekim 2009 tarihinden itibaren taraf olduğumuz Engelli Hakları sözleşmesinin ana fikri; engelli insanları yaşadıkların sorunları bir insanlık sorunu ele almalı sorunların çözümünün temel insan hakları perspektifinde değerlendirilmesidir.

2005 Yılında çıkarılan engelliler kanunu ile 2005 yılı öncesinde engelliler adına yürürlükte olan yasal haklar bir kanun altında toplanarak Engelliler adına bir Devlet politikasının hayata geçirileceğinin müjdesi olmuştur. Bu bağlamda ülkemizinde taraf olduğu Engelli hakları sözleşmesi gereği, eğitim, sağlık, istihdam, ekonomik bağımsızlık, rehabilitasyon ve kendi kendine yeterlilik noktasında özel politıkalar zaman zaman hayata geçmektedir.

Genel anlamda engelliler bağlamında bir devlet politikasının oluştuğunu, sosyal devletin gereği olarak engelli vatandaşlarımıza dünle kıyaslanmayacak şekilde imkanlar sunulduğunu, engelli vatandaşlarımızın kendilerini daha değerli kılan politikalarla düne göre daha mutlu olduklarını söyleyebilirim.

Ancak gerek genel anlamda hükümet politikalarından gerekse yerel anlamda sıkıntıların olduğunu görmezden gelemeyiz. Bu sıkıntılar yasal eksiklikler yada yetersizliklerden kaynaklandığı gibi bazı sıkıntılar halen daha uygulamalardan kaynaklanmaktadır.İmkânlar ölçüsünde engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları sorunları, hükümet ve yerel yönetimlerce sunulan hizmetleri bu sayfadan 15 günde bir paylaşmayı umut ediyorum.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE ENGELLİ HARİTASI

  24 Nisan 2021 Tüm Manşetler, yazarlar

  Engelliyi; görme, duyma; konuşma ,yürüme, bir şey taşıma veya tutma, yaşıtlarına göre öğrenme ve uyumda sıkıntı yaşayan yada süreğen hastalığı gubunda olan kişiler olarak tanımlayabiliriz Ülkemizde yaşayan engelliler olarak biz kaç kişiyiz? Doğrusu bunu hiçbirimiz bilmiyoruz. Ne engellilerle ilgili ulusal politikaların oluşması ve yürütülmesinden sorumlu kurumsal bir misyonu olan Yaşlı ve Engelli ​Hizmetler Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ne diğer resmi kurumlar ne de Türkiye genelinde örgütlenmiş 1400’ün üz...
 • OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

  06 Nisan 2021 yazarlar

  2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak, otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü ilan edildi. Down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırma raporunda;2019 Temmuz ayı Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye de38661 otizmli vatandaşımızın olduğu ve ilimizin dahil olduğu...
 • KARŞIMIZDAKİ AYNA

  21 Mart 2021 yazarlar

                  Son yıllarda günlük konuşma dilimizde yer edinmeye başladı Empati. Bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak doğru iletişim kurmasıdır Empati. Bireysel bağlamda birbirimizi ne kadar iyi anlar ve anladığımızın gereğini yaparsak empati kurmuş oluruz. Empati karşınızdaki insanı onun gözleri ile dünyayı görebilecek kadar iyi algılayabilmek ve onun dünyasına girebilmek demektir. Küçük yaştan itibaren yaşamımızdaki her yeni gün yeni insanlar, yani olaylar yada yeni yeni farklılıklarla göz göze gelmektir. Filmler mas...
 • DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

  08 Mart 2021 yazarlar

    8 mart dünya kadınlar günü; çalışan kadınların başta iş hayatında olmak üzere günlük yaşam da karşılaşmış oldukları sorunlara dikkat çekmek adına önemli bir gün. 1910 yılından beri dünyanın hemen her ülkesinde 8 Mart Kadınlar Günü olarak anılmaktadır. Birleşmiş Milletler 1977 yıllında aldığı kararla 8 Mart’ı,Uluslarası Kadınlar Günü ilan etmiştir. Peki neden? Aslında dünyanın neresinde olursa olsun kadınlar yaşama eşit olarak katılamamaktadır.İster totaliter ister demokratik ülkeler de olsun, ister refah düzeyi yüksek, ist...
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx