logo

09 Aralık 2015

ER-VAK YİNE REYHANİYİ UNUTMADI

 

AŞErzurum kültürü üzerine büyük katkıları olan Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı Erdal Güzel, Reyhaniyi ölümünden önce ve öldükten sonra ülke gündeminde tutmaya gayret gösterdiklerini ifade ederek Aşık Reyhani’yi ölümünün dokuzuncu yılında özlemle andıklarını söyledi.
Güzel yaptığı yazılı açıklamada, “Ata yurttan, Ana yurda uzanan halk ozanlığı zincirinin Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal, Aşık Sümmani, Aşık Emrah, Aşık Hicrani ve Aşık Veysel gibi en sağlam halkalarından biri olan, ahraz dillerin tercümanı, yangın yüreklerin sesi, susmuş dillerin feryadı, Dadaşın isyan ruhu, hemşerimiz Aşık Reyhani’yi ölümünün dokuzuncu yılında rahmetle anıyoruz. Uzun yıllardan beri her yıl yapılmasını arzu ettiğimiz “Geleneksel Aşık Reyhani Aşıklar Şenliği” ismi altında bir etkinliğin son iki yıldan beri Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor olmasını memnuniyetle karşılıyor, Alvar Köyü’nde, Aşık Reyhani Müzesi’nin kurulması,Atatürk Üniversitesi bünyesinde “Reyhani Araştırma Merkezi”nin oluşturulması, aşığın tüm şiirlerinin toplanıp bir Kitap halinde yayınlanması, Havuzbaşı’ndaki Kent Meydanı’na ” Nefi,Aşık Emrah, Aşık Sümmani, Aşık Reyhani” gibi Erzurumlu aşıkların heykellerinin dikilmesi yönündeki temennilerimizi bir kez daha ilgililere duyuruyor, dadaşın isyan ruhu Reyhaniye Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.