logo

19 Kasım 2014

ER-VAK’TAN KADINLARA ANTİBİYOTİK KULLANIM EĞİTİMİ

 

antiboyotik

Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Kadın Kolları tarafından Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Prof. Dr. Zülal Özkurt tarafından ‘Gereksiz antibiyotik kullanımı ve sonuçları’ konulu konferans verildi.

ERVAK Kadın Kollları, eğitim ve bilgilendirme konferanslarının ilkini gerçekleştirdi. Yakutiye Araştırma Hastahanesi Enfeksiyon Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Özkurt, antibiyotiklerin doğru kullanılmasının gerekliğine dikkat çekti. Yanlış ve gereksiz antibiyotik kullanımının bakterilerin sonraki tedavilere karşı direnç göstermesine neden olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Özkurt,”Bakteriler için antibiyotik direnci, bakterilerin herhangi bir antibiyotiğin varlığına rağmen üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesidir. Bunun sonucunda ise daha sonra antibiyotiğe ihtiyaç duyulduğunda işe yaramazlar. Bu yalnızca antibiyotiği uygun olmayan biçimde kullanan kişi açısından değil, sonradan dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için tehlike oluşturmaktadır. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır.” dedi.

ERVAK Kadın Kolları Başkanı Nuran Çelenk, kamuoyunu bilgilendirmek adına önümüzdeki günlerde de söz konusu konferansların devam edeceğini söyledi. Çelenk, toplumsal problemin çözümünde kadınların önemli yer tuttuğuna dikkat çekerek,”Kadınların eğitimli ve bilinçli olması toplumsal problemlerin çözümüne katkı sağlıyor. Bu amaçla farkındalık oluşturmak amacıyla eğitim içerikli konferanslarımız devam edecek.” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx