logo

ERZURUM BAL’DAN VAZGEÇMİYOR

DSC01033

Sağlık açısından bal, insanların tercih ettiği en önemli doğal ilaç olarak kabul ediliyor. Balın özellikle romatizma, alerji, mide ağrısı, kabızlık, şişmanlık, varis, ishal gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmesi, tercih edilmesinde en önemli faktör oluyor. Bunu bilen Erzurumlu halk da, baldan vazgeçmiyor.

Bal üretiminde Dünya’da 2. sırada olan Türkiye, vatandaşın bal ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor. Balın sağlık açısından doğal ilaç ve aynı zamanda kahvaltıların vazgeçilmezi olarak kullanılması, talebin her sene artmasına neden oluyor. Bu talep Erzurum’da da artarken, üreticiler sahte bal imalatından rahatsız olduklarını dile getiriyor.

Doğal ilaç olmasının yanında kahvaltılarında vazgeçilmezi olan bal, Erzurum’da her evde bulunabiliyor. Balın yararları saymakla bitmezken; bayatlamaması, her mevsim tüketilebilmesi ve kolay bulunması balın herkes tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Her derde deva olan bal, çeşidine göre kilosu 15 liradan başlayıp, 80 liraya kadar satılıyor.

Konu hakkında konuşan Uzunoğlu Ticaret sahibi Muhammet Uzunoğlu, Erzurum’da bal tüketiminin her sene artarak devam ettiğini söylüyor. Uzunoğlu, balın alerji, mide ağrısı, kabızlık, şişmanlık, varis, romatizma, iltihap, terleme, göz rahatsızlıkları, kansızlık gibi hastalıklara iyi geldiğini ifade ediyor. Bu nedenle balın her evde bulunduğunu belirten Uzunoğlu, vatandaşa bal alırken dikkat etmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor.

Piyasada sahte bal üretiminin yaygınlaştığını kaydeden Uzunoğlu, vatandaşın bal alırken tadına bakmaları gerektiğini ve balın kıvamına bakarak sahte olup olmadığını anlayabileceklerini söyledi. Sahte balın özelliklerine değinen Uzunoğlu, “Tüketici bal alırken dikkat etsin. Mesela gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir. Sahte balın rengi biraz daha açıktır, gerçek bal daha koyudur. Normal balın kokusu yoktur, sahte bal kokar. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır, sahte bal ise daha cıvıktır. Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fazla keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Bu yediğiniz gerçek baldır. Bir kaşığa bal koyup ateşe tuttuğunuzda gerçek bal oldukça akışkan olur, dayanıklıdır geç yanar; glikoz balı ise çabuk yanar ve kömürleşir.” diye konuşarak tüketiciyi uyardı.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx