logo

ERZURUM WİNTERFEST BAŞLADI

1 2

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Winterfest 2014” Kış Festivali düzenlenen basın toplantısıyla start aldı. Palandöken Kayak Merkez’indeki Xanadu Snow White Otel’de gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı, Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Selami Keskin ile diğer davetliler, yaygın ve yerel medyanın temsilcileri katıldı. Başkan Sekmen, toplantıda yaptığı değerlendirmede, Erzurum`un Anadolu`nun önsözü olduğunu ifade etti. Sekmen, şöyle devam etti:”Anadolu`nun önsözü ve zirve kenti Erzurum; bünyesinde barındırdığı güzelliklerle bugün gelinen noktada her alanda yükselen bir ivme kat etmektedir. Erzurum’u, eğitim, ekonomi, sağlık, sanayi, ulaşım, kültür, turizm, spor kısacası tüm sektör ve branşlarda bölgemizin merkezi haline getirmeyi ahdettik. Vaatlerimizde ve verdiğimiz sözlerde gücümüzü bizlere güvenen siz değerli Erzurumlulardan aldık. Tüm Erzurumluların bu değişimde rol alacağına inanıyor, Yeni Türkiye yolunda Yeni Erzurum’u birlikte inşa edeceğimizi belirtmek istiyorum.”

“Erzurum cazibe merkezi olacak”

“Son bir yıllık süreçte yaptığımız hizmetlerde şehrimizin turizm ve cazibe merkezi haline gelmeye başladığını hep birlikte müşahade ediyoruz” diyen Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hedefimiz; kentimizin turizm değerleri arasında yer alan Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri`ni dünyanın sayılı kış turizm merkezleri arasında lider bir konuma ulaştırmaktır. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Winterfest 2014 organizasyonunu her yıl aynı tarihlerde gerçekleştirerek gelenekselleştirmeyi arzuluyoruz. 2011 Kış Olimpiyat meşalesinin yakıldığı bu güzel kenti, düzenlediğimiz görkemli ve büyük organizasyonlarla, festivallerle uluslararası arenada tanıtacağınız. Festivalimiz, bu üç günde düzenlediğimiz etkinliklerden ibaret olmayacak. Ocak ayında gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz yine uluslararası nitelikteki Tortum Şelalesinde Buz Tırmanma etkinliği, Şubat ayında da Kar Festivali ile sürdüreceğiz.”

EYOWF 2019

Başkan Sekmen, EYOWF 2019`a dikkati çekerek, “2019 Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları`nı da (EYOWF) şehrimize almış bulunuyoruz. Bu olimpiyatlara gerek tesis gerekse de sporcu olarak arzumuz en iyi şekilde hazırlanmak. Burada Buz Hokeyi Federasyon Başkanımız, Geleneksel Kış Sporları Federasyon Başkanımız, Kızak Federasyon Başkanımız, Buz Pateni Federasyon Başkanımız ve Kayak Federasyon Başkanımız buradalar. Hep birlikte 2019 EYOWF olimpiyatlarına en görkemli bir şekilde hazırlanarak Erzurum’u ve Doğu Anadolu’yu, ülkemizi en güzel şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezi`nin özelleştirilmesi

Sekmen, Palandöken Kayak Merkezi`nin özelleştirilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Sekmen, şöyle dedi: “Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri`nin de özelleştirmeden alınarak Erzurum Büyükşehir Belediyesi`nin uhdesinde çalıştırmayı hedefliyoruz. Çünkü yerel yönetimin çok daha önemli ve etkin olduğunu çok daha güzel hizmetler yapacağı kanaatiyle olaya yaklaştık. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanlarımızla görüşerek onları ikna ettik. Maliye Bakanımızla bu işin nasıl yapılacağını karara bağladık. Bunun takipçisi konumundayız. Önümüzdeki yıllar çok daha etkin bir şekilde turizme katkı sağlayacağımızı buradan ifade etmek isterim.”

“Yeni sporcular yetiştireceğiz”

Sekmen, olimpiyat kenti Erzurum`da yeni sporcuları yetiştireceklerini kaydetti. Sekmen, şu değerlendirmeyi yaptı: “Gençlerimizi kış sporu aktivitelerinde kendilerini geliştirecekler. Yeni sporcular yetiştireceğiz. Bundan evvel yapılan Soçi Olimpiyatları`na ne kadar az sporcu gönderdiğimizi bütün spor kamuoyu biliyor. Bu kadar imkanı olan bir ülkenin bu olimpiyatlarda dünyanın neresinde olursa olsun kış olimpiyatlarına çok büyük katılımlarla ve iyi hazırlanmış sporcularla katılımı bizim arzumuzdur. Biz bundan önce görev aldığımız yerlerde başta futbol ve güreş olmak üzere Türk sporuna büyük katkılar sunduk. Erzurum`da kış sporlarına büyük destek vereceğiz.”

“Erzurum Dağları, beyaz altın ve petrol taşıyor”

Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum Dağları`nı beyaz altın ve petrole benzetti. Erzurum`un gerekli bir şekilde tanıtılmadığını ifade eden Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar da, “Erzurum’un dünyada arzu ettiğimiz seviyede tanınmadığını görünce üzülüyoruz. Bir ışık bir milat dün oluştu ve sayın Başkanımızın girişimleri Sayın İçişleri Bakanımızın gerçekten çok yoğun çabaları ve federasyonumuzun işbirliğiyle Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da olurları ile artık Erzurum’da bundan sonraki sürecin bundan önceki gibi olmayacağını müjdesini mutlulukla sizlerle paylaşmak istiyorum. Erzurum Dağları Türkiye`nin beyaz altın ve petrolünü taşıyor” dedi. Yarar, Palandöken`in 30 bin yatak kapasitesine çıkması gerektiğini hatırlatarak, EYOWF 2019`un büyük bir kısmet ve nimet olduğunu anımsattı. Yarar ayrıca, kente 20 uçak seferinin de yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Erzurum hak ettiği yere gelecek”

Erzurum Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı, da “Dünya sporunda Erzurum’u bir marka haline getirmek istiyorsak bunu hep beraber yapabiliriz. Bundan hiç şüphemiz yok. Belediyemizle beraber en çok ortak noktamız olduğu konu burasıdır. Böyle bir kış festivalinin yapılması bizi son derece memnun etti. Festivali düzenleyen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu. AK Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu da, Türkiye`nin birçok alanda değişim yaşadığını, bu gelişim arasında turizmin de yer aldığını söyledi. Parlamenter Yavilioğlu, “Turizmde Dünya sıralamasında 17`den 6`ya yükseldik. 2011 Erzurum için bir dönüm noktasıydı. Hükümetimiz 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları`na 560 milyon harcadı. Olimpiyat sonrası tesis kullanımı çok önemlidir. Sivil akıl varsa organizasyonlar büyür. Bugün burada bu birlikteliği ve sivil dayanışmayı en güzel örnekleriyle yaşıyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çekildi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx