logo

ERZURUM’DA “ÇOCUK DANIŞMANLIK TEDBİRİ EĞİTİM” PROGRAMI

 

gamAile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 5395 sayılı çocuk koruma kanunu ve Danışmanlık Tedbiri eğitim programı düzenlendi.
Erzurum Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları Hastanesi konferans salonunda düzenlenen programa , Aile ve Sosyal Politikalar il Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş, İl Milli Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Fatih Karasu, Yakutiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nazan Soysal, Aile ve Sosyal Politikalar Şube Müdürü Nurullah Taşçı ve çok sayıda rehber öğretmen katıldı.
İlbaş, yaptığı konuşmada, çocuk danışma tedbirlerinin çocuk hakları konusunda önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.
Çocuk hizmetlerinde önemli çalışmalara imza attıklarını belirten İlbaş, çocuk hizmetlerinde yurt ortamından sevgi evleri modeline geçildiğini çocukların psikolojik sağlığı açısından daha güzel sonuçlar doğuracağını ifade etti.
Erzurum’da çocuk hizmetleri konusunda önemli hizmetlere imza attıklarını belirten İlbaş, “Bu kapsamında yatılı kuruluşlarımızda devlet korumasında olan çocuk sayısı 198 olup fiili bakılan çocuk sayısı170’dir. Bir yıllık sürede 8 çocuk evlat edindirilmiş olurken, 27 çocuk koruyucu ailelerin yanında kalmaktadır. Koruyucu ailelerimize 2016 yılında yaklaşık 100 bin TL’lik ödeme yapılmıştır. İl müdürlüğümüz ayrıca koruma altına alınmadan desteklenen vatandaşlarımıza sosyal ve ekonomik destek hizmetleri kapsamında aylık ortalama 565 TL ödeme yapmaktadır. Devlet korumasında bulunan çocuklarımıza en iyi hizmeti sunmanın gayretindeyiz. Çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklere yönlendiriyor, eğitimlerine önem veriyoruz. Vizyonumuz, ülkemizi; hayallerini gerçeğe, mutluluğunu yüzüne, sesini kürsüye taşıyabilen çocukları olan, rol model bir ülke haline getirmektir. Her yıl ilimizde bu farkındalığı oluşturmak, kamuoyunu bilgilendirmek, yetişkinlerin de konu üzerine dikkatini çekmek için çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz.” dedi.
İlbaş, toplantının Çocu Koordinasyon toplantısında çıkan kararla düzenlendiğini anımsattı.
Şube Müdürü Karasu ise çocuk danışma tedbirleri konusunda Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu.
Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Çalışmacısı Aynur Gülümser 5395 sayılı çocuk koruma kanunu konusunda sunum yaptı.
Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nde görevli rehber öğretmen Abdulhakim Zafer ise çocuk danışma tedbirlerinin rehber öğretmenler açısından uygulanma yöntemleri hakkında bilgi aktardı.
Erzurum çocuk mahkemesi katibi Tufan Taşdemir, danışmanlık tedbir kararlarının uygulamasında titiz davrandıklarını belirterek, problemlerin çözümü için diyalog halinde olunması gerektiğini dile getirdi.
Toplantı soru cevap kısmıyla sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

Betboo giriş