logo

ERZURUM’DA FETÖ/PDY OPERASYONUNDA GÖZALTINA ALINAN 30 KİŞİ ADLİYEDE

 

25Erzurum’da, ’Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY)’ yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 30 kişi, adliyeye sevk edildi.
Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturma kapsamında, ’örgüt üyesi oldukları, örgüte gelir temin etmek amacıyla faaliyet yürüttükleri, örgüte çıkar temin etmek amacıyla evrakta sahtecilik yaptıkları ve görevlerini kötüye kullandıkları’ tespit edilen şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Erzurum merkezli olmak üzere 6 ilde düzenlenen eş zamanlı düzenlenen operasyonda 30 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler, Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde sorgulandıktan sonra bugün Sabahsaatlerinde adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilenler arasında eski Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz de yer aldı.
Konuyla ilgili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:
“Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan FETÖ/PDY terör örgütüne ilişkin soruşturma kapsamında kamuoyunun aydınlatılmasına yönelik şu açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 04 Mayıs 2011 tarihinde Aziziye Belediye Başkanlığı tarafından 30 pafta, 6 bin 673 ada 1 parselde yer alan 13.950.05 metre kare arazinin hisseli taşınmaz olmasına rağmen parselasyon ve ifraza gerçekleştirilmeden, hisseli olduğu gözetilmeden 2 bin 603, 98 metre kare gibi gösterilmek suretiyle U.N.Ö’ye satışının usulsüz bir şekilde gerçekleştirildiği iddiası ve bu kapsamda sahte belge düzenlemek suretiyle bahse konu arsanın iddia edilen FETÖ/PDY finans sağladığı değerlendirilen eğitim ve yurt işletmeciliği inşaat taahhüt gıda turizm pazarlama alanında faaliyet gösteren U.N.Ö’ye satışı aşamasında görev alan belediye yetkililer ile bu anonim şirkette yönetici ve ortak olarak yer alan şüpheliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca ’kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği’, ’görevi kötüye kullanma’, ’ihaleye fesat karıştırma’, ’silahlı terör örgütüne üye olma’ suçları ile ilgili olarak soruşturma başlatılmış olup yapılan soruşturma neticesinde elde edilen delil durumuna göre Erzurum, Ankara, İstanbul,Van, Çanakkale ve Trabzon illerinde bulunan toplam 35 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş olup yapılan operasyon neticesinde şüphelilerden toplam 30 kişi gözaltına alınmıştır. 5 şüpheli firari olup halen aranmalarına devam edilmektedir.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx