logo

ERZURUM’DA İHD ÜYESİ 3 KİŞİ, TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLMAK İDDİASIYLA TUTUKLANDI

 

sonErzurum’da polisin düzenlediği operasyonda İnsan Hakları Derneği (İHD) Yönetim Kurulu üyesi 3 kişi, terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Alınan bilgiye göre, Erzurum Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince önceki gün operasyon düzenlendi. Operasyonda terör örgütü üyesi oldukları ileri sürülen Erdal Ö., Yavuz K. ve Hamit A., gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Öte yandan İHD Erzurum temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada “Arkadaşlarımızın tutuklanmasına 2011 ve 2014 yılları arasından yapmış oldukları cezaevi ziyaretlerindeki mahpuslarla görüşmeleri ve kendi aralarındaki telefon görüşmeleri gerekçe gösterilmiştir. İHD yönetici ve üyelerinin cezaevleri ziyaretleri, mahpus yakınlarıyla iletişimleri, cezaevlerinden derneğimize gönderilen mektuplar, cezaevlerinde yaşamını yitirenlerle ilgili yapılan çalışmalar, toplu mezar çalışmaları, hasta mahpuslarla ilgili çalışmaların tamamı suç kapsamında değerlendirilmiştir. Bu operasyonun amacının insan hakları alanında çalışanlara gözdağı vermek olduğunu biliyoruz. Asla bu tür uygulamalar insan hakları savunucularını insan yaşamı ile ilgili olan çalışmaları engelleyemeyecek, alıkoyamayacaktır” denildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

Betboo giriş