logo

12 Şubat 2016

Erzurum’un Tarihi Mekanları “Kültür Sokağı”Nda Tasvir Edildi

 

ULUSLARARASI KIŞ KENTLERİ SEMPOZYUMU KAPSAMINDA, ERZURUM’UN SİMGESİ HALİNE GELMİŞ TARİHİ ESERLERİ "KÜLTÜR SOKAĞI'NDA TASVİR EDİLDİ. (DOĞA ALCA/ERZURUM-İHA)

Uluslararası Kış Kentleri Sempozyumu kapsamında, Erzurum’un simgesi haline gelmiş tarihi eserleri “Kültür Sokağı’nda tasvir edildi.
Uluslararası Kış Kentleri Sempozyumu kapsamında, Erzurum’un tarihi değerleri karla yapılan çalışmalarla “Kültür Sokağı”nda işlendi. Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve hocaları tarafından bir haftalık çalışmayla yapılan “Kültür Sokağı”nda, Erzurum’un öne çıkan Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, tarihi kale, Kümbet, Erzurum Evleri gibi tarihi yapıları karla tasvir edildi. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Erzurum’un soğuğu ile ilgili “Damdan dama atlarken kediler havada donar” ifadesinin de yer aldığı çalışma görenlerin ilgi odağı oldu.
Projenin mimarları olan Mimarlık Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Hasan Yılmaz ve Prof. Dr. Mustafa Bulat, çalışmalarını 20 kişilik bir ekiple yaptıklarını belirterek, “Proje kapsamında Erzurum’un simgesi olan değerlerimizi karla bütünleştirerek ’Kültür Sokağı’nda işledik” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

Betboo giriş