logo

GALERİCİLER ESNAFI; “SAHİPSİZ KALDIK”

IMG_7736
IMG_7718

Erzurum Galericiler Sitesi esnafı, bir türlü huzura eremedi. 2–3 ayda bir ancak araba satabildiklerini söyleyen esnaf ‘sahipsiz kaldık’ dedi.

Erzurum’un tek ikinci el pazarının yeri olan Galericiler Sitesi, bir türlü dikiş tutturamadı. Sitenin darlığı ve bakımsızlığı ile satışlarında olmaması birleşince site esnafı büyük sıkıntılar içine düştü. Birçok esnafın kepenk indirdiği Galericiler Sitesinde, geride kalan esnaf da can çekişir hale geldi. Başka illerden Galericiler Sitesine gelenlerin ‘burası Erzurum’a yakışmıyor’ sözlerini kullandıklarını dile getiren site esnafı, ‘hesapsız kitapsız doğan çocuk gibiydik, şimdi de sahipsiz kaldık’ dedi.

Galericiler Sitesi’nde faaliyet gösteren Hüseyin Okuyucu, alışverişlerin bıçak gibi kesildiğini belirterek, kışın gelmesiyle de artan harcamalarla tüketicilerin otomobil talebini ertelettiğini söyledi. İkinci el otomobil sektöründe yaşanan durgunluğun işleri olumsuz etkilediğini ve eski günleri mumla arar olduklarını kaydeden Okuyucu, “Bu sitenin ilk zamanlarından az da olsa alış-veriş vardı. Ancak aylar, yıllar geçtikçe bir insan gibi yaşlandık ve ölümü bekler olduk. Şimdi ikinci el otomobil piyasasında adeta yaprak bile kıpırdamıyor. Çoğu esnaf da bu duruma dayanamayıp dükkânlarını kapamak zorunda kaldı. En başta bu sitenin yeri ve durumu çok kötü. En başta site alanımız çok küçük. Bir dükkan önüne en fazla 4–5 araba koyabiliyoruz. Bu site en başta hesapsız, kitapsız doğan çocuk gibiydi. Aceleye getirip bizi buraya doldurdular. Şuanda tek umudumuz yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’dir. Bir an önce buraya bir çözüm bulunması gerekiyor. Şuanda sahipsiziz. Özellikle bu kış mevsimlerinde 2–3 ayda bir anca araba satabiliyoruz.” diye konuştu.

‘İNTERNET SATIŞLARI ETKİLEDİ’

Yaşanan durgunluğun yanında internet üzerinden yapılan araç satışlarının büyük oranda galericileri olumsuz etkilediğine dikkat çeken Okuyucu, “İnternet ne yazık ki galericileri öldürdü. Bu gidişler galericilik mesleği kaybolacak. Maliyenin bu duruma en kısa sürede el atması gerekiyor. Çünkü internet üzerinden yapılan satışlarda vergi, KDV, stopaj verilmiyor. Biz dükkân olarak vergimizi, kiramızı, KDV’mizi net olarak ödüyoruz. Vatandaşlarda oturduğu yerden araçların özelliklerine bakıyorlar. Onlara da daha rahat geliyor. Ayrıcı korsan satış yapanlarda var. Galericilik eski önemini yitirdi.” Şeklinde konuştu.

‘ŞAŞKINIZ’

Yıllık dükkân kiralarının 10 Bin TL olduğunu, masraflarını bile karşılayamaz duruma geldiklerini anlatan Okuyucu, “Bizim bankalardan kredi kullandırma gibi bir durumumuz olmuyor. Bu nedenle vatandaş plazalara akın ediyor, kredi kullanıyor ve otomobilini alıyor. Hem artık plazalar sıfır otomobilden ziyade ikinci el otomobillere ağırlık verdi. Durum bu olunca, galericiler sinek avlamaya başladı. Bazen bir iş kolundaki gelişme, diğer iş koluna darbe vurabiliyor. Bankalarla anlaşma yapma gibi bir olanağımız da yok. Bir araya gelip plaza kurma gibi bir şansımız da yok. Şaşırdık kaldık, bu gidişle kapısına kilit vuran galerici esnafına bizler de ekleneceğiz” ifadelerini kullandı.

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN NE YAPMALI?

İkinci el araba alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Okuyucu, “İkinci el araç satın alacak vatandaşların, öncelikle aracın piyasası hakkında yeterince bilgi toplaması gerekiyor. Bu çerçevede satın alınacak aracın muadillerinin araştırılması ve fiyat tespitinin doğru olarak yapılması önem taşıyor. Aracın ilk sahibinden alınması, daha sonra karşılaşılabilecek ‘Kazadan bilgim yoktu’ gibi sürprizlerin de önüne geçiyor. Birden fazla el değiştirmiş araçların bakım raporları istenerek, özellikle aracın kilometresinin doğruluğundan da emin olunabilinir. Satın alınacak araç, mutlaka teste tabi tutulmalı. Aracın pahalı aksamlarından kaporta, şase, motor, şanzıman ve varsa kliması kontrol edilmeli. Ayrıca, kısa mesafeli de olsa test sürüşü yapılmalı. Çeşitli kanallardan aracın hasar ve kaza geçmişine bakılabilirken, aracın ‘pert’ yani ağır hasır kaydı olup olmadığının da sorgulanması gerekiyor. Öte yandan, internet aracılığı ile satılan bir araca kapora yatırmak isteyenlerin, kötü niyetli kişilere karşı dikkatli davranması gerekiyor.” dedi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx