logo

GIRTLAK KANSERİ 40 YAŞ SONRASI ERKEKLERDE AĞIRLIKLI GÖRÜNÜYOR

 b33cc626-8dc7-47d4-8a70-20984adaa9dc

Sigara ve alkol gırtlak kanserini azımsanamayacak derece de olumsuz etkiliyor. Gırtlak kanserinin hastaları ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü, nefes darlığı, boyun ve kulağa vuran ağrılar gibi şeklinde şikâyetlerle doktora başvurabiliyor. Gırtlak kanserinin, gırtlağın birçok fonksiyonunu etkilendiğini belirten Gözeler,  bu durumdan en çok konuşma fonksiyonunun etkilendiğini söyledi.

Erzurum Yakutiye Atatürk Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Mustafa Sıtkı Gözeler, gırtlakta bulunan, gırtlağın işlevlerini yerine getirmesine engel ve kötü huylu olan tümörlere gırtlak kanseri denildiğini açıkladı. Gözeler, gırtlak kanserinin 40 yaş sonrası erkek cinsiyet ağırlıklı görüldüğünü söyledi. Konuşma, yutma, solunumun gırtlağın fonksiyonlarından olduğunu belirten Gözeler, gırtlak kanserinde hastanın bu fonksiyonlarında sekteye uğramaların görüldüğünü ifade etti. Gırtlak kanserinin, gırtlağın birçok fonksiyonun etkilendiğini yineleyen Gözeler, özellikle bu fonksiyonlardan en çok konuşma fonksiyonun etkilendiğini kaydetti. Gözeler, gırtlak kanserine sebep olan faktörlerin sigara kullanımı, genetik faktörler, alkol kullanımı olarak sıraladı. Gözeler, hastaların ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü, nefes darlığı, boyun ve kulağa vuran ağrılar gibi şeklinde şikâyetlerle doktora başvurabildiklerini belirtti. Gözeler, bu belirtilerle doktora başvuran hastalarda tanıyı endoskopik olarak muayene edildiğini dile getirdi. Muayene esnasında hastanın o bölgesinde kanserden şüphenilen oluşum görülürse o bölgeden küçük bir parça alındığını söyleyen Gözeler, bu parçanın patolojiye gönderildiğini kaydetti. Gözeler, patolojiden gelen sonuca göre tedavinin yapıldığını ifade etti.

TEDAVİ DE GIRTLAĞIN KORUNMASINA DİKKAT EDİLİYOR

Gözeler, tedavinin kanserin boyutuna ve hastanın yaşına göre değişiklik gösterdiğine dikkat çekti. Bu hastalığı taşıyan hastalar da gırtlağın fonksiyonlarının önemli olduğunu tekrarlayan Gözeler, mümkün olduğunca gırtlağı koruyucu işlemlere önem verdiklerini kaydetti. Erken teşhisin önemini vurgulayan Gözeler, tedaviye geç kalınması durumunda hastanın gırtlağının hepsini almaktan başka çare kalmayacağını hatırlattı. Gözeler, gırtlağın alınmasıyla geriye sadece bir cihaz sayesinde nefes alma fonksiyonunun kalacağını söyledi. Gırtlak kanserinden ameliyat olan hastanın 3 yıl sıkı kontrole tabi tutulduğunu belirten Gözeler, hastanın sigara ve alkolü kullanmaması gerektiğini kaydetti. Aksi takdirde hasta bu hastalığın veya başka hastalığın oluşmasına sebebiyet verme ihtimali olduğunu söyledi. Gözeler, kişi de yutma zorluğu ve ses kısıklığı 1 haftadan fazla sürmesi dâhilinde kişilerin en yakın kulak burun boğaz uzmanına başvurmalarını önerdi. Gözeler, bu belirtileri taşıyan kişi sigara ve alkol kullanıyorsa bu kişilerinde en yakın kulak burun boğaz uzmanına başvurmaları gerektiğini belirtti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx