ASKER RESSAMLAR SERGİSİ AÇILIYOR

.

Üyelerinin çoğu Kara Harp Okulu Resim ve Seramik Atölyesi’nde çalışmaya başlayan ve 80’li yıllarda mezun olarak yurdumuzun değişik bölgelerinde askerlik mesleğini yaparken sanattan da kopmamaya gayret eden grubun, emekli olduktan sonra bir araya gelerek açtıkları ilk sergi... 
Kara Harp Okulu’nda o dönemde Üsteğmen rütbesinde görev yapan Emekli Tümgeneral Cihangir AKŞİT tarafından 1979 yılında kurulan Resim ve Seramik Atölyesi’nde sanata ilgi duyan yetenekli öğrenciler ders dışı saatlerde çalışmaya başladı. Cihangir AKŞİT, atölye öğrencilerine temel sanat ve atölye eğitimi vermesinin yanı sıra Ankara’da yaşayan resim ve seramik sanattçılarını da sık sık atölyeye davet ederek veya usta sanatçıların açtığı sergileri atölye öğrencilerinin gezmelerini sağlayarak onların ufkunu genişletmeye çalıştı. Bu dönemde yapılan çalışmalar sonunda Ankara ve İzmir’de ilk kez Kara Harp Okulu Resim ve Seramik Sergileri açıldı. Cihangir AKŞİT’in Harp Akademisi öğrenimi için okuldan ayrıldığı dönemde Yaşar ÇALLI’nın gözetiminde çalışmalarına devam eden atölye öğrencileri, askerlik meslek hayatları boyunca sanattan kopmamaya çalışarak değişik sürelerle hizmet sonunda TSK’dan emekli oldular. Emekli olduktan sonra sanata daha çok zaman ayırma imkanı bulan grup üyeleri yıllar sonra yeniden biraraya gelerek, birbirleriyle irtibat halinde sanat çalışmalarını devam ettirmeye ve Türk Resim Sanatında öncülük yapan Asker Ressamlar Kuşağının hatırasına yaraşır şekilde sergiler açmaya karar verdiler. Bu karar sonucu ilk sergi 20 Ekim 2021 tarihinde İstanbul Kadıköy’de NetaArt Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılıyor. Sergide Ahmet ÖĞRETEN, Benan KÜÇÜKOĞLU, Erhan AYDIN, Erkin YILMAZ, Ersin EDİZDOĞAN, Ersin YAMAN, Gündoğdu UĞRAŞ, Halil ÖZTUNÇ, Haluk AYDEMİR, İkrami ÖZTURAN, Kayhan AYBATLI, Necdet ŞEN, Nil YANILMAZ, Özer ÜNSAL, Rüstem ERSÖZ, Sabri TOPDAĞI ve Selahattin SOSAY’ın eserleri sanatseverlerle buluşacak.
Sergi günlerinde asker ressamlar canlı performans etkinliği de düzenliyorlar. Sergi salonunda yapılacak etkinliklerde 23 Ekim 2021 Cumartesi 12.00-14.00 saatlerinde Necdet ŞEN, aynı gün 14.00-17.00 saatlerinde Gündoğdu UĞRAŞ ve 24 Ekim 2021 Pazar günü 14.00-16.00 saatlerinde Ahmet ÖĞRETEN resim yaparak canlı performans sergileyecekler.
Günümüz Asker Resamlarınca 20 Ekim 2021 tarihinde İstanbul Kadıköy’de NetaArt Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılacak sergi 30 Ekim 2021 tarihine kadar gezilebilecek.


Başlık

Anahtar Kelimeler: ASKER RESSAMLAR SERGİSİ AÇILIYOR