ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN KADINLARA JEST

.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nca 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden hizmet alan kadınlara yönelik yemek programı düzenlendi.

Mücellidi Konağında düzenlenen programa Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergün Engin, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şükran Gökdaş, Kadın ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Serpil Keser, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden hizmet alan kadınlar, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinde çalışan kadınlar ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Biriminde çalışan kadınlar katıldı.

 Programın açılış konuşmasını yapan Kadın ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Keser, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla farkındalık çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Kadın hizmetlerini önemsediklerini belirten Keser, ‘’Günümüzde insanlığın en önemli sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddet, farklı görünümleriyle tüm dünyada varlığını devam ettirmektedir. Kadınların temel hak ve özgürlüklerinin kullanımını engelleyen, toplumsal kaynaklardan yararlanmalarını sınırlandıran, genel olarak toplumsal ve ekonomik gelişme üzerinde olumsuz etkiler yapan kadına yönelik şiddetle, dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkin mücadele edilmektedir.  Özellikle ülkemiz kalkınma hamlelerine imza atarken, ekonomik, sosyal, kültürel ve diğer alanlarda büyük ilerlemeler kaydederken, kadın hakları ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda da Anayasa ve yasalarda köklü değişikliklere giderek kadın-erkek eşitliği ilkesini daha da güçlendirmiştir. Bizler bu noktada elimizden gelen gayreti sarfediyoruz’dedi.

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şükran Gökdaş da  organizasyonda emeği geçen Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığına, Kadın ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürüne teşekkür etti.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Engin ise şiddetin her türlüsüne karşı olmak gerektiğini belirterek, kadına karşı şiddettin önlenmesi konusunda herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi.

 Engin şöyle devam etti: ‘’ Hanımların katıldığı programda erkelerinde bir şeyler söylemesi önemli bir unsur.  Şiddete toptan karşı olmalıyız, şiddete hayır diyoruz.  Son yaşanan facia bu konuda son noktayı da koymuş durumda sokakta gördüğü kadına saldıran bir adam,   ifadesinde’’ o güçsüzdü diyor, bu yüzden onu seçtim diyor’’   demek ki kadın kollanmalıdır, korunmalıdır. Aldığımız tedbirler toptan çözüm sağlamayabilir ancak bu konudaki sıkıntıları azalttı. Kadınımızı korumak için l elimizden geleni yapıyoruz. Güzelce, kardeşçe, dostça yaşayıp birbirimiz sahip çıkacağız. Biz erkelerin omzunda bir sorumluluğu daha var. Yaradılış itibariyle bedenen güçlü olabiliriz,  bu gücümüzü kadını toplumun dışına itmek için değil, toplumun içinde baş üstünde tutmak için kullanmak zorundayız.  Böyle bir günde sizlerle bir araya gelmekten mutluyum’’

Program sonunda Keser, ŞÖNİM yöneticileri ve toplantıya katılan kadınlara çeşitli hediyeler verdi.