Sanatçılardan ‘sanata destek’ teşekkürü

Bursa’da pandemiden ekonomik anlamda olumsuz etkilenen vatandaşlar ve esnafa yönelik toplamda 170 milyon TL’lik destek sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, süreçten en fazla etkilenen yerel sanatçılara da önemli destekler sağladı

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi nedeniyle ekonomik çıkmaza düşen yerel sanatçılara destek amacıyla düzenlendiği ‘Birnefestival’ programı sayesinde rahat bir nefes alan sanatçılar, kendilerine 1 milyon TL’den fazla ekonomik katkı sağlayan proje nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Bursa’da pandemiden ekonomik anlamda olumsuz etkilenen vatandaşlar ve esnafa yönelik toplamda 170 milyon TL’lik destek sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, süreçten en fazla etkilenen yerel sanatçılara da önemli destekler sağladı. Konser ve sahne etkinliklerinin adeta durduğu dönemde ağır yaralar alan yerel sanatçıları desteklemek amacıyla Mart ayında “Bursa’nın Her Sokağı Ayrı Bir Şarkı” projesiyle sokak sanatçılarına sağlıklı ortamda sanatlarını icra etme imkanı sunan Büyükşehir Belediyesi, Temmuz ayında da 3 ay sürecek Sokak Sanatçıları Festivali’ni düzenlemişti. Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ‘Birnefestival’ programı 10 Temmuz – 30 Eylül tarihleri arasında 17 ilçede Bursalıları sanatla buluşturdu. Proje kapsamında 17 ilçede, 57 noktada 450 sanatçı ve sanat emekçisi 3 ay süre ile 312 ayrı gösteri yaptı. Toplam 1 milyon 100 bin TL bütçeli proje kapsamında 10 binlerce Bursalı açık hava sanat etkinliklerini takip etme imkanı buldu.

Sanatçılardan teşekkür ziyareti

Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi Başkanı Mustafa Yıldırım ve ‘Birnefestival’ programına katılarak sanatlarını icra etme imkanı bulan sanatçılar, teşekkür etmek amacıyla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret etti. Pandeminin bir çok sektörü etkilediğini ancak konser ve sahne etkinliklerinin adeta durması nedeniyle yerel sanatçıların ekonomik dar boğaza girdiğini hatırlatan Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi Başkanı Mustafa Yıldırım, “Böyle bir süreçte Bursa Büyükşehir Belediyesi imdadımıza yetişti. O sıkıntılı süreçte sanatçı arkadaşlarımız sanatlarını icra edip, rahat bir nefes aldı. Sanata ve sanatçıya sağladıkları destekler nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza projeye katılan tüm sanatçılar adına teşekkür ediyorum” dedi.

Projelerimiz devam edecek

Özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarının yaşandığı dönemde ekonomik olarak sıkıntı yaşayan tüm sektörlere destek olmaya çalıştıklarını hatırlatan Başkan Aktaş, “Sanatçılarımızın da bu süreçten çok fazla etkilendiğini biliyoruz. Uyguladığımız proje hem sanatçılarımıza nefes oldu hem de pandemi nedeniyle zor günler geçiren halkımıza moral oldu. Bursalıları kültür ve sanatla buluşturan projelerimiz bundan sonra da devam edecek. Ben de projeye katılarak katkı sunan tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.