logo

HAK İŞ GENEL BAŞKANI ARSLAN:”TAŞERON KÖLELİĞİ KABULLENMİYORUZ”

GAMZE YENİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER: Gamze İSPİRLİ

Hak İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Kentvizyon  Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Gamze İspirli’nin söyleşi köşesine konuk olarak,  gündeme ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

 

İSPİRLİ:  Sayın Genel Başkan, Erzurum’da bulunma nedeninizden bahseder misiniz?

 

 ARSLAN: Belediyelerimizi ziyaret ettik, Hizmet İş Sendikası Erzurum Şubesinin açılışını yapmak amacıyla Erzurum’a geldik. Erzurum’da üye sayımız giderek artıyor. Sendika olarak Erzurum’u önemsiyoruz.

 

İSPİRLİ: Sayın Arslan, taşeron işçiler konusundaki düzenlemeler gündemdeki önemli başlıklar arasında yer alıyor, sendika olarak bu yöndeki yaklaşımlarınız ve beklentileriniz nelerdir? Düzenlemeyi yeterli buluyor musunuz?

 

ARSLAN:  ‘Taşeron işçi düzenlemesi önemli bir adımdır, fakat yeterli değildir. Taşeron işçiler konusunda  ihalelerin üç yıla kadar yapılacak olması, kıdem tazminatların ödenecek olması , izin hakları olması, önemli  bir adımdır, sendika olarak taşeron işçilere  kadro talebinde bulunduk ancak bu beklenti gerçekleşmedi. Son 6 içinde taşeron  40 bin işçiyi sendikalarımıza dahil edildi. Taşeron işçilerimizi sendikalaşmaya davet ediyoruz. Erzurum’da  da üye yapma çalışmalarımız devam ediyor. Kamu daha çalıştırdığı taşeron işçi sayısını bilmiyor. Taşeron İşçiliği kabullenmiyoruz. Resmi rakamlara göre, belediyeler hariç kamuda 661 bin taşeron işçisi çalışıyor. Ancak biz belediyelerle birlikte gerçek rakamın en az 1.2 milyon olduğunu tahmin ediyoruz.Bunlar, yeni kararlar değil. Daha önce benzer biçimde verilmiş kararlar vardı. Bu karar asıl işverenin iş yerindeki toplusözleşmeden yararlanma hakkını sağlamasına rağmen, çalışanların kadrolarında bir değişiklik getirmiyor.Bizim arzu ettiğimiz, hem asıl işverenin işçisi sayılsın, hem de bunlar asıl işverenin kadrosuna geçirilsin. Fakat yargı bu yönde karar vermiyor. Türkiye’nin 1961 yılında imzaladığı, 1988’de de yürürlüğe giren 94 sayılı İLO Sözleşmesi var. İLO Sözleşmesi tam da taşeron işçilerin ücretlerini düzenliyor. Dolayısıyla Yargıtay’ın verdiği bu karar, İLO Sözleşmesi’ne paralel bir karar ama bu işçilere toplusözleşme hakkını veriyor, asıl işverenin işçilerin haklarının ödenmesini söylüyor. Ama bu işçiler yine taşerona çalışmaya devam ediyor. Dolayısıyla çalışanların arzu ettikleri düzenleme Yargıtay kararıyla gerçek olmuyor. 25 temmuza kadar yapılacak olan düzenlemeleri destekledik.

İSPİRLİ:  Sayın Arslan, önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçim süreci var bu noktada  sendika olarak görüşleriniz nelerdir?

 

‘’ Biz sayın Kılıçdaroğlu’na da söyledik. Cumhurbaşkanı yetkisi olan herkes cumhurbaşkanı olabilir, nasıl bir cumhurbaşkanı olan kriter belirleyemeyiz halkın seçeceği adaya hepimiz saygı göstermeliyiz. Birinci turda seçilemezse ikinci turda seçilecek. En az yüzde 50’den fazla oy alacak, Onun meşruiyetini tartışamayız. Barış içinde gerginlikten uzak, halkın iradesini sandığa yansıttığı seçim olmasını istiyoruz. Ülkemizde  bütün seçimler şaibesiz şekilde yapılmakta, Cumhurbaşkanı seçimlerinin demokratik bir şekilde yapılacak olmasıyla  ülkemiz kazanacaktır, herkesi sandığa gitmeye davet ediyoruz. Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri kriz olmaktan çıkmıştır.”

 

İSPİRLİ:  Sayın Genel Başkan, Filistin’de yaşanan gelişmeleri protesto etmek amacıyla sendika olarak geçtiğimiz günlerde protesto eylemi düzenlediniz, konuyla ilgili olarak neler söyleyeceksiniz?

Filistin’e yardım kampanyası düzenleyeceğiz. Siyonist İsrail’in, Filistin ve Gazze’ye yeni kuşatma başlatmasını, sivil halka bombalar yağdırarak katliam yapmasını şiddetle kınıyor ve telin ediyoruz. Gazzeye yardım eli uzatacağız, Filistinlilerin bağımsız devlet kurması engelliyor. Türkiye bu konuda daha çok inisiyatif almalı, daha çok tepki koyabilmeli dir, karanlığın en çok olduğu dönem aydınlığa yakın olunan dönemdir. Gazze’de de güneş doğacaktır. Buna inanıyoruz. BM Güvenlik Konseyi, NATO, AB, İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği gibi uluslararası mekanizmaların bu kirli oyuna artık ’dur’ demesini istiyoruz. Dünyada yaşanan hiçbir zulme sessiz kalmayan, her zaman mağdurun ve mazlumun yanında olan Hak-İş Konfederasyonu olarak dünyadan haysiyetli bir duruş bekliyoruz. İsrail’in durdurulmasını ve yaptıklarının hesabını vermesini istiyoruz.”

İSPİRLİ:  Sayın Başkan son olarak eklemek istediğiniz mesajınızı alabilir miyiz?

ARSLAN: ‘’Taşeron işçileri sendikamız bünyesinde toplanmaya davet ediyoruz. 40 bin taşeron işçimizi sendikamıza dahil ettik. Çalışanlar hakları konusunda bilinçli olmalıdır.

 

Söyleşi için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim

Gamze İSPİRLİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx