logo

HİPERTANSİYON FELÇ EDİYOR

 

HipertansiyoSEBEBÝ OLMAYAN TANSÝYONUNUZUN NEDENÝ ‘‘HÝPERPARATROÝDÝZM’’n; kalp, beyin ve böbrek gibi vücuttaki bütün organları ciddi oranda etkiliyor. Bu rahatsızlığın felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi hayati problemlere sebebiyet verebileceğini ifade eden Dr. Hamza Yeşilyurt, enseden gelen baş ağrısı, çift görme, çabuk yorulma gibi belirtileri olduğuna değindi.

 KALP, BEYİN VE BÖBREKLERİ ETKİLİYOR

Halk arasında damar sertliği olarak ta bilinen hipertansiyon; kalp, böbrek, beyin gibi hayati organları ilgilendiren sistemik bir hastalık. Erzurum Dr. Filiz Dolunay Aile Sağlık Merkezi Doktoru Hamza Yeşilyurt, hipertansiyonun felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliği gibi hayati problemler oluşturabileceğini söyledi. Hipertansiyon olan kişideki damarların esnekliğinin kaybolduğuna değinen Yeşilyurt, damarların kalınlaştığını ve damarların içinde kireçlenmelerin oluştuğunu kaydetti. Ayrıca kanın yoğunluğunun arttığını ifade eden Yeşilyurt, oluşan bu kan yoğunluğunun kalp üzerindeki yükünü arttırdığını dile getirdi. Kalpte artan bu kan basıncı sonrası damarların dayanamadığını belirten Yeşilyurt,  bunun sonucunda beyindeki damarların bir ya da birkaçında genişlemeler veya kanamaların görüldüğünü söyledi. Bu kanamanın da sıklıkla inme ve felce sebebiyet verebileceğini ifade eden Yeşilyurt, bazılarında ise bu durumun ölümle sonuçlanabildiğini dile getirdi.

HİPERTANSİYON KARDEŞ HASTALIK, ONUNLA YAŞAMA BİLİNMELİ

Yeşilyurt, hipertansiyonun aynı kalp damarlarında kireçlenme ve tıkanmalara sebebiyet verip, kalpte ağır krizleri tetikleyebileceğine değindi.  Yeşilyurt hipertansiyonun belirtilerini şöyle sıraladı. Bunlar ise; enseden gelen baş ağrısı, çift görme, çabuk yorulma. Yeşilyurt, bu şikâyetlerle doktora başvuran hastalara tanı koyarken ilk olarak tansiyon ölçülerek tanının konulduğunu söyledi. Daha sonra hastanın rutin biyokimyasal (şeker, kan değerleri vs) tetkiklerin yapıldığını ifade eden Yeşilyurt, yüksek tansiyonun tedavisinin sıklıkla bir ömür gerekebileceğini dile getirdi. Yeşilyurt, ilaç kullanan bir tansiyon hastasının, kullandığı ilacını hemen bırakmasının ciddi risk oluşturabileceğine değindi. Yeşilyurt, hipertansiyon hastalarının stresi, yaşam biçimi ve beslenme düzeninin önemli rol oynadığını kaydetti. Yeşilyurt, yağlı ve tuzlu gıdaların tansiyonu tetiklediğini ifade etti. Hipertansiyonun kardeş bir hastalık olduğuna değinen Yeşilyurt, onunla yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx