logo

ILICA ESNAFININ, TOKİ İSYANI…

 

imageIlıca’da TOKİ işyeri projesinin vaat edildiği gibi yapılmaması tepkilere yol açıyor.  Ilıca esnafı,  siyasilerden konuyla ilgili duyarlılık beklediklerini belirterek, mağdur olduklarını ifade ettiler.

Konuyla ilgili Aziziye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Selim Alak başkanlığında düzenlenen toplantıya, AK Parti Yönetim Kurulu üyesi Abdurrahman Tekin Tongaç,  MHP Aziziye Teşkilat Başkan Yardımcısı Taşkın Karslı, Aziziye MHP Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Gürler ve Mesut Korkmaz, mahalle muhtarı Timur Meral ve çok sayıda esnaf katıldı.

image

Aziziye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Selim Alak, toplantının amacının esnafın mağduriyetini gidererek sorunlara çözüm üretmek olduğunu ifade etti.

Ilıca’nın her geçen gün kan kaybettiğini belirten Alak, ‘’ AK partiye son seçimde yüzde 86  oranında destek veren ve batıya açılan kapı olan Ilıca’ya  verilen değer bu olmamalıdır. Verilen bu değer AK Parti’ye yakışmıyor, Ilıca metruk olma yolunda ilerliyor. İşsizlik had safhada.  Her geçen gün göç veriyoruz’ ’dedi.image

Dükkan projesiyle ilgili yaşanan olumsuzluklara değinen Alak, ‘’ Aziziye esnafı olarak her zaman birlik ve beraberliğimizi gerektiği zaman gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. İlçemize ve esnafımıza yapılan doğruların yanında, yanlışların karşısında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Yapımı bir türlü bitmeyen yeni çarşımız hakkında üzerimden siyaset yapanlara da gerekli cevap verilecektir. Kimsenin şüphesi olmasın. Benim bir mimaride bir dönüşümde sadece fikrim alınır ve bu fikri uygulamak veya uygulamamak mevcut yönetimin inisiyatifindedir..32 metre genişlikte bir cadde projesini,22 metreye çekildiğinde, daha temeller atılmadan metreyle ölçüp itirazımı yaptım. Ilıca mahalle muhtarı Sayın Timur Meral Bey de şahittir ve desteklemiştir da itiraz etmiştir. Sonuç olumsuz olmuştur. Toki’nin tabanla iki kat yapılırsa, ikinci katında taban fiyatıyla çarpılacağını söyleyen Belediye Başkanımıza 500TL ye bir dükkanın maliyeti olduğunu söyledim ve bunun mümkün olmayacağını bildirdim. Sonuç olarak tek kata çekildi. Yüksek çıkan fiyattan dolayı ama; çekilirken bana dükkan yüksekliğini 5 metre yapıp, isteyenin kendine asma katla çözüm bulabileceği aktarıldı. Maalesef dükkân yüksekliği 3 metre yapıldı ve buna da itiraz ettim. Sonra bir toplantı yapıldı ve Milletvekilimiz Sayın Mustafa Ilıcalı bey de katıldı. O toplantıda da ikinci katların yapılacağı garantisi, esnafıma ve bana taahhüt edildi. Şimdi soruyorum bu sözleri esnafa siz vermediniz mi? Esnaf buna alkış tutmadı mı? Ben Esnaf Odası Başkanı olarak gerektiği yerde gerekli müdahaleyi yaptın yine de yapacağım. Kimsenin maşası olmadım,olmamda. Ilıcanın tarihi ve kültürel geçmişine saygınız varsa verilen sözleri lütfen geciktirmeden tutunuz’ ’dedi.

Hiçbir zaman rantla işi olmayacağını belirten Alak,  esnaf odası başkanı seçildiği 2010 yılından itibaren belediyeyle ticari iş yapmadığını bu yönde teklif kabul etmediğini, rantla işinin olmadığını sadece Ilıca’nın çıkarlarını koruduğunu ifade etti.

114 dükkânın yıkılarak yeniden yapılmasını isteyen Alak, Van’da 6 ayda yeniden imar edilen konutlar gibi Ilıca’ya da çözüm üretilmesini istedi.

AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Abdurrahman Tekin Tongaç ise  Ilıcalı olaraktan buradaki esnafın sesine kulak vermek için toplantıda bulunduğunu belirterek, sorunu ilgili yerlere ulaştıracağını ifade etti.

Ilıca esnafı, AK Parti İl Başkanının toplantıya planlandığı halde katılmadığını belirterek, başkanı yanlarında görememekten üzüntü duyduklarını ifade ettiler.

 

image

Haberin videosu

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx