logo

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE OBJEKTİF BAKIŞ…


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

 

Son günlerde İstanbul Sözleşmesinin (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi) kaldırılması konusundaki tartışmalar yoğunluk kazanıyor.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, önceki gün başkanlık yaptığı MYK ve il başkanları toplantılarında, kamuoyunda tartışılan İstanbul Sözleşmesi gündeme geldi.

Edinilen bilgiye göre, Erdoğan kurmaylarına, “Çalışıp, gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın. Halkın talebi kaldırılması yönündeyse, buna göre bir karar verilsin. Halk ne derse o olur” talimatı verdi.

İstanbul Sözleşmesi,   AK Parti’nin bugüne kadar yaptığı hizmetlerin en başarılıları içerisinde yer alıyor.

Sözleşmeye karşı çıkan bazı gruplar; “Aile dağılıyor, eşcinsellik meşrulaştırılıyor” iddialarını gündeme getiriyor.

İstanbul Sözleşmesi her türlü şiddete karşı mağduru koruma altına alma amacıyla yazılmış bir metin.

İstanbul sözleşmesinin diğer ismi Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi.

Sözleşmenin üçüncü maddesinde şu ifadelere yer veriliyor:

“Mağdurların haklarını korumaya yönelik tedbirlerin, cinsiyet, toplumsal cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasi veya başka tür görüş, ulusal veya sosyal köken, bir ulusal azınlıkla bağlantılı olma, mülk, doğum, cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet kimliği, sağlık durumu, engellilik, medeni hal, göçmen veya mülteci statüsü veya başka bir statü gibi, herhangi bir temele dayalı olarak ayrımcılık yapılmaksızın uygulanmasını temin edeceklerdir”

Eğer her türlü şiddete karşı çıkıyorsanız, bu anlaşmayla ne gibi bir alıp veremediğiniz olabilir ki?

Üçüncü maddede yer alan cinsel yönelim ifadesi için rasyonel bir sözleşmeyi yok sayamazsınız.

“Dini, ırkı, mezhebi, inancı ve cinsel kimliği ne olursa olsun şiddet göremez” diyen bir sözleşmeye karşı çıkmak ne kadar rasyonel.

Bir başka eleştiride İstanbul Sözleşmesi’nin aile kurumuna zarar verdiği iddiaları.

“Erkeği evden uzaklaştırdığınızda, aile bütünlüğünü bitirirsiniz ” diyorlar.

Eğer erkek eşine şiddet uyguluyorsa uzaklaştırma en iyi karardır. Şiddetin savunulacak bir yönü olamaz.  Bir sonraki adımda o  adam o kadını öldürebilir. Evlilik yaşasın diye  anlaşamayan insanları aynı evde mi tutacaksınız? Sırf evlilik devam etsin diye şiddeti ve işkenceyi mi savunacaksınız?

İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkan erkeklerin ya kadın haklarına itirazı vardır, ya şiddeti zihninde meşrulaştırıyordur, ya da sözleşmeyi okumamıştır.

İstanbul Sözleşmesi kadına karşı şiddetin önlenmesi için atılmış en değerli adımdır. İmzalanmasında  benimde bir dönem birlikte siyaset yaptığım AK Partili kadınların emeği büyüktür.

Bu konuda bir geriye gidiş olmaması için KADEM kurucularını ve AK Partili kadın siyasetçiler olmak üzere her kesimden kadını dayanışma göstermeye davet ediyorum.

Düzenleme kaldırılırsa şiddet konusunda büyük boşluklar oluşacak, mağduriyetler artacaktır.  Aile yıkıldı, toplum dejenere oldu gibi  kara kampanya yapan kişilerin bu konuya ilişkin  herhangi bir somut delilleri yoktur.

AK Parti pozitif ayrımcılık yaptığı ve en çok oy aldığı kesim olan kadınların haklarını korumaya devam etmelidir.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE ENGELLİ HARİTASI

  24 Nisan 2021 Tüm Manşetler, yazarlar

  Engelliyi; görme, duyma; konuşma ,yürüme, bir şey taşıma veya tutma, yaşıtlarına göre öğrenme ve uyumda sıkıntı yaşayan yada süreğen hastalığı gubunda olan kişiler olarak tanımlayabiliriz Ülkemizde yaşayan engelliler olarak biz kaç kişiyiz? Doğrusu bunu hiçbirimiz bilmiyoruz. Ne engellilerle ilgili ulusal politikaların oluşması ve yürütülmesinden sorumlu kurumsal bir misyonu olan Yaşlı ve Engelli ​Hizmetler Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ne diğer resmi kurumlar ne de Türkiye genelinde örgütlenmiş 1400’ün üz...
 • OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

  06 Nisan 2021 yazarlar

  2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak, otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü ilan edildi. Down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırma raporunda;2019 Temmuz ayı Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye de38661 otizmli vatandaşımızın olduğu ve ilimizin dahil olduğu...
 • KARŞIMIZDAKİ AYNA

  21 Mart 2021 yazarlar

                  Son yıllarda günlük konuşma dilimizde yer edinmeye başladı Empati. Bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak doğru iletişim kurmasıdır Empati. Bireysel bağlamda birbirimizi ne kadar iyi anlar ve anladığımızın gereğini yaparsak empati kurmuş oluruz. Empati karşınızdaki insanı onun gözleri ile dünyayı görebilecek kadar iyi algılayabilmek ve onun dünyasına girebilmek demektir. Küçük yaştan itibaren yaşamımızdaki her yeni gün yeni insanlar, yani olaylar yada yeni yeni farklılıklarla göz göze gelmektir. Filmler mas...
 • DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

  08 Mart 2021 yazarlar

    8 mart dünya kadınlar günü; çalışan kadınların başta iş hayatında olmak üzere günlük yaşam da karşılaşmış oldukları sorunlara dikkat çekmek adına önemli bir gün. 1910 yılından beri dünyanın hemen her ülkesinde 8 Mart Kadınlar Günü olarak anılmaktadır. Birleşmiş Milletler 1977 yıllında aldığı kararla 8 Mart’ı,Uluslarası Kadınlar Günü ilan etmiştir. Peki neden? Aslında dünyanın neresinde olursa olsun kadınlar yaşama eşit olarak katılamamaktadır.İster totaliter ister demokratik ülkeler de olsun, ister refah düzeyi yüksek, ist...
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx