logo

KASETÇİLERİ TEKNOLOJİYE YENİLDİ

kasetçi (3)

Bir zamanlar, taksi, dolmuş ve minibüslerin de vazgeçilmezi olan müzik kasetleri, artık eski ilgiyi görmezken şimdi Kasetler artık plaklar gibi tarih oldu.

Bir zamanların gözdesi kasetler, teknolojiye yenik düştü. Plakların yerini alan Kasetler de yerini CD’lere bırakmış olsa da CD’ler de artık yok olma sürecine doğru gidiyor.

Yılllardır kaset satışı yapan Orhan Aksakal, “Kasetler artık plaklar gibi tarih oldu” dedi.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte kasetçilik işinin çöküşe geçtiğini ifade eden Orhan Aksakal, müzik kasetlerinin fazla tercih edilmediğini söyledi.Kaset satarak ekmeğini kazandığını belirten Orhan Aksakal, Kasetler fazla tercih edilmediği için kaset alan ya da toplayan birine vermeyi düşündüğünü kaydetti.

Aksakal,” Ben bu işi Yapalı 25sene oldu. 1980’lerde muazzam bir kaset satışı vardı.O yıllarda sadece kaset satardık. Müslüm Gürses, Barış Manço, Ümit Besen, Safiye Ayla, Ferdi Tayfur, Neşet Ertaş gibi sanatçıların meşhur olmaya başladığı dönemlerde tanıştık kasetlerle. Bazen evlerde bulunan teyplerde, bazen de arabalarımızda dinlerdik kasetleri. Günümüz nesli kalem ile kaset arasındaki ilişkiyi bilmiyor olsa da saatlerce kalemle kaseti geri sarmaya uğraşan 80 ve 90’lar kuşağı ikisi arasındaki ilişkiyi gayet iyi biliyor. Tabi o zamanlarda plaktan müzik dinlemek bir lükstü. Zenginlik göstergesiydi. Şimdilerde ise nostalji tutkunları sadece plaktan veya kasetten dinliyor.Daha önce bu meslek revaçtaydı ancak internetin yaygınlaşmasıyla birlikte kasete ilgi azaldı. Ancak internet ortamındaki müzikler, kesinlikle orijinal değil. Müzikleri, parçaları mp3’e çevirip orijinal olarak dolduruyoruz. Korsan müzik indirmiyorum. Orijinal müziğe önem verenler sayesinde ve dürüst çalışmamdan ötürü bunca sene ayakta kalabildim. Plak, gramofon gibi tedavülden kalkan pek çok müzik aleti bugün koleksiyoncularda görülebilir hale geldi. CD’den sonra DVD, DVD’den sonra blue raylar büyük ilgi görmeye başlamıştı. Ancak şimdi insanlar daha çok flash bellek ve internetten yararlanmayı tercih ediyor. Bunun önüne geçilemiyor. Teknoloji kendini sürekli yeniliyor Kasetin öneminin büyük olmasından dolayı arabalarda ilk bakılan şey teypleri oluyordu. Ancak kasetler, teknolojiyle girdiği savaştan yenik çıktı ve tarihin tozlu sayfalarında kalmaya mahkum oldu. Kasetlerin yerini bıraktığı CD’ler bile artık yok olma sürecine doğru gidiyor. Bir zamanlar her evde bilgisayarın olması imkansız gibi görülürken, artık her evde internet bulunmakta. Müziği CD’den veya kasetten dinlemek yerine artık internetten dinlemek daha kolay ve daha cazip. Hal böyle olunca da sanatçılar bile artık albüm çıkartmıyor. Bir zamanların en çok para kazandıran sektörü, bugünlerde can çekişirken Tarih  oldu.“ dedi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx