logo

09 Aralık 2014

KÜÇÜK ESNAF DERTLİ

1

esnaf 4

Seyyar satıcılar, haksız rekabet ve kaçak işletmeler çoğu esnafın en büyük sorunu haline geldi. Erzurum Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Ağa Güzelsoylu, küçük esnafın sorunları değerlendirdi.

Erzurum’da hemen her gün onlarca esnaf dükkân ve işletme açılırken, aynı zamanda çoğu kapanıyor. Seyyar satıcılar, haksız rekabet, yetersiz müşteri potansiyeli, kaçak işletmeler küçük esnafın en büyük sorunu haline gelirken, Erzurum Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Ağa Güzelsoylu belediye ve zabıta ekiplerinin denetimlerini sıklaştırmasını ve vatandaşların küçük esnafa karşı daha duyarlı olmasını istedi.

Erzurum Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Ağa Güzelsoylu yaptığı açıklamada, geçmiş yıllara göre Erzurum’da ki küçük esnaf sayısındaki potansiyelin düşüş gösterdiğini söyledi. Kaçak işletmeler, seyyar satıcılar, haksız rekabet, AVM’lerin tüm şehri etkisi altına alması gibi etkenlerden dolayı küçük esnafın batma noktasına geldiğini belirten Güzelsoylu, belediye ve zabıta ekiplerinin denetimlerini arttırmasını istedi. Özellikle seyyar satıcı konusunda büyük sorun yaşadıklarını kaydeden Güzelsoylu, bazı seyyar satıcıların dükkân önlerinde bile satış yapmaya çalıştıklarını ve bu durum nedeniyle esnafın ekonomik yönden olumsuz etkilendiğini ifade etti. Belediyeden seyyar satıcılar için ayrı bir yer talep eden Güzelsoylu, esnafın iş yapamadığını ve açılan AVM’ler nedeniyle var olan müşterilerinde kaybedildiğini belirtti. Esnafların tabela, çöp, işletme gibi vergilerin yanında, elektrik, su, doğalgaz ve kira gibi diğer giderleri karşılamaya çalıştığını anlatan Güzelsoylu, seyyar satıcıların ise hiç bir gider olmadan satış yaparak haksız rekabete neden olduklarına vurgu yaptı.

“AVM’LER KÜÇÜK ESNAFI BİTİRDİ”

Güzelsoylu,”Erzurum’da esnaf olmak çok zor. Haksız rekabet, seyyar satıcılar, yetersiz müşteri potansiyeli, büyük AVM’ler küçük esnafı bitirdi. İnsanlar artık büyük alışveriş merkezlerinden ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Soruyorum AVM’lerde 1 liranız ya da 50 kuruşunuz eksik olsa size mal veriyorlar mı? İyi günde kötü günde yanınızda olan yine küçük esnaf, mahalledeki bakkal, manav değil mi? Vatandaşlarımızın sağduyulu olmasını istiyoruz. En azından günlük ihtiyaçlarımızı küçük esnaflarımızdan yapalım. Bir diğer konu seyyar satıcılar. Maalesef şehrin her köşesinde, her caddesinde seyyar satıcı görmek mümkün. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’den rica ediyorum. Ya seyyar satıcılar için ayrı bir yer yapın, ya da bu seyyar satıcıların satış yapmasını engelleyin. Mağdur olan her türlü küçük esnaf oluyor. Gereken yapılsın.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx