logo

KUVAYİ MİLLİYE RUHU VE ERZURUM KONGRESİ….


KÜBRA ÖZDEMİR
kubraozdemir@hotmail.com

 

TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI

 

  Kurtuluş  Savaşı’nın  başlamasında meşale görevi  gören  Erzurum kongresinin  bugün 101.  Yılı. Bundan 101. yıl  önce   Mustafa  Kemal  ve  silah arkadaşlarının  öncülüğünde  23 temmuz 1919 da  Erzurum  da  bir kongre yapılması kararlaştırılmış.

Alınan  kararlar  Türkiye  Cumhuriyetinin kaderini değiştirmiş.

Kurtuluşa giden yolda önemli adımlar atılmıştır.

     Mustafa Kemal   kurtuluş  mücadelesini doğudan başlamayı planlamış büyük kongreyi Erzurum da toplayarak Erzurum konusundaki ayrıcalığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Toplanış şekli bakımından bölgesel olmasına rağmen alınan kararlarla ulusal bir özellik taşıyan   Erzurum Kongresinde  ‘’Vatan bir bütündür parçalanamaz’’ kararıyla  cumhuriyetin temelleri atılmıştır.

    Cumhuriyeti Tarihinde önemli bir yer  edinen  kongrede manda ve himayenin kabul edilemeyeceği, azınlıklara herhangi bir ayrıcalık verilemeyeceği  kararı  ile   bağımsızlık   vurgusu yapılmıştır.

 Kuvayi  milliyeyi amil,  milli iradeyi etkin kılmak esastır. Kararı ile de ulusal egemenliğin yapı  taşı oluşturulmuştur.

  Tarihte önemli  olaylara  sahne olan  Dadaşlar diyarı Erzurum,  bulunduğu konum itibariyle   kuzeyi güneyi , doğuyu .batıyı birleştiren kavşak noktasındadır.

 Bu nedenle  Erzurum  Kongresi  birleştirici olma özelliğine  sahiptir.

   Erzurum kongresinin  yapıldığı günlerde şehrin bir kısmı   Rus işgali ve Ermeni mezalimi ile  yakılıp yıkılmıştı. Bu kongre  zorlu şartlar altında halkın milli birlik ve beraberlik şuuru ile yapılmıştır. Düşman işgalindeki vatan toprağını  kurtarmak için bağımsızlığa giden zorlu yolu  Erzurum’dan  sürdüren  ve  Erzurum ‘un fahri hemşehrisi olan  Mustafa Kemal ve silah arkadaşları  bu kongre ile ülkenin bağımsızlığa giden yolunu açmıştır.

Bu vesile ile Başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bayramlara Sığdırılan Mutluluk!

  30 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

      GAMZE İSPİRLİ'nin yazısı.... Yine bir bayram arifesini yaşıyoruz… Bayram hakkında söylenecek ve yazılacak çok şey var belki;  bu açıdan bir yazar için bayram yazısı kaleme almak çokta değildir. Bayram yazısı yazmak, mutluluğu anlatmaya çalışmaktır aslında… Oysa mutluluk göreceli bir kavramdır. Birçok kişi bayramı anlatırken, geçmişe özlem duyarak “bayramların içi boşaltıldı” yorumunu yapar. Bayramları önce tatil günleri ilan ettik, sonra ziyaretleri bırakıp bayram kutlamalarını kısa mesajlara sığdırdık…...
 • KUVAYİ MİLLİYE RUHU VE ERZURUM KONGRESİ….

  23 Temmuz 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

    TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR'İN YAZISI     Kurtuluş  Savaşı’nın  başlamasında meşale görevi  gören  Erzurum kongresinin  bugün 101.  Yılı. Bundan 101. yıl  önce   Mustafa  Kemal  ve  silah arkadaşlarının  öncülüğünde  23 temmuz 1919 da  Erzurum  da  bir kongre yapılması kararlaştırılmış. Alınan  kararlar  Türkiye  Cumhuriyetinin kaderini değiştirmiş. Kurtuluşa giden yolda önemli adımlar atılmıştır.      Mustafa Kemal   kurtuluş  mücadelesini doğudan başlamayı planlamış büyük kongreyi Erzurum da toplayarak Erzurum konusundaki ayrı...
 • İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE OBJEKTİF BAKIŞ…

  03 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Son günlerde İstanbul Sözleşmesinin (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi) kaldırılması konusundaki tartışmalar yoğunluk kazanıyor. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün başkanlık yaptığı MYK ve il başkanları toplantılarında, kamuoyunda tartışılan İstanbul Sözleşmesi gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan kurmaylarına, “Çalışıp, gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın. Halkın talebi kaldırılması yönündeyse, buna göre bir karar ve...
 • BEN SÖYLERİM KALEM YAZAR!

  19 Haziran 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Uzun süredir yazmıyorum ve yazmamaya karar vermiştim.Gurbette suya benzedik gözyaşı,Taşa benzedik bağır, saza benzedik türkü olduk. Somun derdi olmalyanları; Somun derdi olanlar ayakta alkışlıyor! Gurbet bırak rüzgar deli deli essin, yağmur cise cise yağsın.Bırakta ıslanayım, şemsiye olma yağan yağmura.Ben söylerim kalem yazar.Güfte hazır bestecisini bekler! Arkamdan tuzak kuranlar, sözlerimle sizleri buğday başakları gibi savurur, tanelerinizin her birini Akdeniz’in derin sularına gömerim..Doğru bildiklerimi ve doğruları paylaştığımda...
bahis siteleri Betboo giriş