logo

MAKUL ŞÜPHE PAKETİNE ONAYY

TBMMDanıştay Başkanı Ali Alkan’ın “Bizden kurumsal görüş alınmadı” diyerek sitemde bulunduğu, Yargıtay ve Danıştay’ın daire sayısı artırılacak ve yeni üyeler seçilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

YARGITAY’A YENİ DİZAYN MI?

HSYK’ye üye seçiminde Yargıtay ve Danıştay’da Cemaat’e karşı kaybeden AKP’nin, iki yargı kurumunun yapısını sil baştan değiştireceği daha önce medyada konuşulmuş ve bunun Cemaat’e karşı intikam amacaıyla yapılacağı yorumları yapılmıştı. Yargıtay’a eklenen 8 yeni daire ile dengelerin değişmesi bekleniyor.

 

Hükümetin tartışmalara konu olan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Teklifin tartışmalı maddelerinden biri de “makul şüphe” düzenlemesiydi.

 

Hakim ve savcıların maaşlarına iyileştirme yapılmasını sağlayan ve ‘kuvvetli şüphe’ şartının ‘makul şüphe’ye dönüştüren ‘Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. 52 maddeden oluşan kanun teklifi görüşmelerinin tamamlanmasının ardından TBMM Genel Kurulu’nda açık oylama yapıldı. Oylama sonucunda 211 kabul, 17 ret oyu kullanıldı ve kanun telifi kabul edilerek yasalaştı.

 

Yargı paketi ile hakim ve savcılara maaşlarına zam yapılacak. Pakette, ‘kuvvetli şüphe’ şartının ‘makul şüphe’ye dönüştürülmesi de yer alıyor.

 

ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ KALDIRILDI

 

Yasaya göre, Yargıtay Kanunu’nun ‘adli yılın açılışını’ düzenleyen maddesi yürürlükten kaldırıldı. Mesleğinde en az üç yıl fiilen çalışmış avukatlar hakimlik ve savcılık adaylığı sınavına girebilecek.

 

YARGITAY’A SEKİZ YENİ DAİRE

 

Yasalaşan teklifle, Yargıtay’daki daire sayısı 38’den 46’ya çıkarılacak. Danıştay’a 39 üyenin yanı sıra, 23 savcı ve 50 tetkik hakimi alınacak.

 

4 BİN HAKİM KADROSU VERİLDİ

 

Kanunla, Adalet Bakanlığı’na 4 bin hakim kadrosu ihdas edildi. Adalet Bakanlığı hakim ve savcı adayı alımına ilişkin sınav yaparak söz konusu kadrolara atama yapacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx