logo

MEMLEKET UZAKTAN SEVİLİR Mİ ?


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

35972219_2237917122904479_477329063116013568_n

 

İstanbul’da kurulan Erzurum Konfederasyonu  (ERKON)   Erzurum’da tanıtım çalışmalarına başladı.  Konfederasyon yöneticileri kent ziyaretleri kapsamımda Erzurum basınıyla buluştu.

Söz konusu toplantıya katılma fırsatı buldum. Yıllarca kenti yazan ve  bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi olarak, sivil toplum kuruluşlarının  çalışmaları  her fırsatta ilgimi çeken konular olmuştur.

Sivil inisiyatif kentlerin ve ülkelerin kalkınmasında önemli bir yere sahip.

Erzurum   Konfederasyon  Başkan Yardımcısı Mustafa Macit , kent adına önemli çalışmalar yapacaklarından bahsederken, Erzurum’un kan kaybettiğinden,  birlik ve beraberlik olgusunun önemine vurgu yaptı.

Konfederasyonun önemli projeleri var, özellikle eğitim alanında konfederasyon bünyesinde akademi kurulacağı ifade edildi.

Söz konusu federasyonun,  geçmişte tanık olduğumuz gibi 12 Mart Erzurum’un  kurtuluş günlerinde İstanbul’da  faaliyet gösteren bazı derneklerin  şaibelerle gündeme gelip, işi ticarete döküp,  kişisel  tanıtım uğruna levha derneği olmayacağı kanaati doğdu içimde.

Üyelerinin çoğunun iş adamı olduğu düşünüldüğünde geçmişte yaşanıldığı gibi derneğin ticari beklenti uğruna kurulmadığı inancındayım.

Konfederasyon Başkanı Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe de basın toplantısına telefon aracılığıyla katılarak, bu yeni oluşumun  rasyonel projelerini heyecanla anlatırken, konfederasyonun siyasete bulaşmayacağının altını çizdi.

Sivil toplum kuruluşları her görüşe açık olmalıdır,  herkesin sesi olabilmelidir. Bu açıdan objektif olmak önemli bir kriter ancak, Erzurum’u  hangi  siyasi partiden olursa olsun siyasi arenada temsil edecek  nitelikli, adaylara  sivil toplum kuruluşu olarak destek verilmesi de bu ölçüt dışında tutulmalıdır.

Konfederasyon rasyonel projeleriyle ve deneyimli ekibiyle  kent adına çok önemli bir oluşum.

Sivil toplum kuruluşu yöneticiliği fahri çalışmayı esas alan, zamandan , ailenizden, hobilerinizden fedakarlık yaparak toplum adına çalışmayı gerektirir, üstelik tüm eleştiri okları üzerinizdedir. Bu açıdan kolay iş değildir,  idealist insanların işidir sivil toplum kuruluşlarında yer almak.

20li yaşlardan beri yönetici konumunda görev yaptığım sivil toplum kuruluşlarının tüm sorunlarını analiz edebiliyorum.

Konfederasyonun bu açıdan gençlere öncelik vermesi gerekiyor.   Genç nesillerin bu işlere sahip çıkması ve milliyetçilik bilinciyle tanışması, toplum adına çalışması kentlerin ve ülkelerin gelişmesi adına önemli bir kavram.

Her fırsatta ‘’Memleket uzaktan sevilemez’’ görüşünü savunan,  kentten göç edenleri eleştiren bir gazeteci olarak,  konfederasyon oluşumunun  söz konusu görüşümü çürütecek nitelikte olduğu kanaatine vardım.

Kent dışında Erzurum adına hiçbir beklenti olmadan bir şeyler yapmak isteyen kişileri görünce ümidim arttı ancak en önemli engel Erzurum’daki birlik ve beraberlik konusundaki zafiyet, kentte  kolektif çalışma bilinci yok denecek kadar az.

Herkes birbirinin eleştirmenin derdinde sözde milliyetçilik had safhada. Nice bilim  insanları, iş adamları ,halk ozanları, sanatçılar,  şairler ve gazeteciler kentte bu konudan muzdarip olarak  göç etmeyi tercih etmiştir.   Rahmetli, sanatçımız İbrahim Erkal sitemli dizelerinde   bu açıdan ‘’Erzurum uzak şehir’’ demiş, halk ozanımız Reyhani ‘’Gidirem’’ türküsüyle birçok kişinin duygularına tercüman olmuştur.

İstanbul’a a göç eden hemşehrimiz tiyatro sanatçı Murat Balkuş’unda bu oluşumda yer alması bu alandaki tespitlerimizi doğruluyor.

Birlik ve beraberliğin olmaması ve çekememezlik konusundaki, sosyolojik hastalığımızı aşmadığımız müddetçe hiçbir yere varamayacağımız kesin.

Hangi derneği kurarsanız, kurun hangi nitelikli yöneticiyi kentin başına getirirseniz getirin birliktelik ruhu olmadıktan sonra Erzurum yine kan kaybedecek, yine göç verecek, yine hak ettiği konuma gelemeyecektir.

Kurtuluş meşalesinin yakıldığı kent milli mücadele ki birliktelik ruhunu ekonomik ve sosyolojik anlamdaki göstermediği taktirde geri kalmışlık kaderimiz olmaya devam edecektir.

Hükumet Erzurum’a yatırım konusunda önemli destekler verdiği halde bugün hak ettiğimiz yerde değilsek, kendimizi sorgulamalıyız.

Asıl gurbet,  birbirimize yabancılaşmak, sevgisizlik,  duvarlar örerek, başarılarımızı engellemektedir, memlekette bile yabancılaşıyoruz, birbirimize,   yıllarca kenti yazan bir gazeteci olarak bu konuda maalesef bir adım yol almadığımıza tanık oluyorum.

Gurbetteki hemşehrilerimizi kurduğu konfederasyonun  birliktelik anlamında meşaleyi yakmada ilk adımı atmasını umuyor, konfederasyonun  çalışmalarına her fırsatta destek vereceğimizi dile getirmek istiyorum.44823588_2441773982518791_558552538270400512_n

 

GAMZE İSPİRLİ/KENTVİZYONHABER

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

#

MEMLEKET UZAKTAN SEVİLİR Mİ ?” için 1 yorum

 1. Hatice : diyor ki:

  Ah keşke Erzurum sevdamı
  Haykırsam çıkıp palandökene öyle yankılasa da herkesi tutştursa el ele gönül gönüle.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABD’ye güven olmaz…

  09 Kasım 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    İki üç Pkk'lı teröristin başına güya ödül koyup. 'Bak pkk'nın üstünü çizdim.' diyip. Diğer yandan Fırat'ın doğusun da Ypg-Pyd ikilisiyle iş yapmaya. Onlara silah, teçhizat, para ve eğitim vermeye devam ediyor... Türkiye'yi oyalıyorlar resmen... Artık anlaşılmıştır ki. ABD. Fırat'ın doğusundan. Hakkari'ye kadar olan bölgede İsrail destekli bir uydu Devlet kurmakta. Ve; Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini mahvetmekte kararlı. Bölgeyi bir ateş topuna çevirecekler. Bu anlamda. Türkiye'yi pkk üzerinden, yöneticilerin başına...
 • MEMLEKET UZAKTAN SEVİLİR Mİ ?

  02 Kasım 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    İstanbul’da kurulan Erzurum Konfederasyonu  (ERKON)   Erzurum’da tanıtım çalışmalarına başladı.  Konfederasyon yöneticileri kent ziyaretleri kapsamımda Erzurum basınıyla buluştu. Söz konusu toplantıya katılma fırsatı buldum. Yıllarca kenti yazan ve  bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi olarak, sivil toplum kuruluşlarının  çalışmaları  her fırsatta ilgimi çeken konular olmuştur. Sivil inisiyatif kentlerin ve ülkelerin kalkınmasında önemli bir yere sahip. Erzurum   Konfederasyon  Başkan Yardımcısı Mustafa Macit , kent adına...
 • HAS DADAŞ TUNCER AKTAŞ

  29 Ekim 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Hüzün ayı sonbaharın son günlerini yaşıyoruz. Karamsar hava içimizi daraltıyor. Bu gün hava yağışlı. Sanki de şehirde bir matem havası var. Yağan yağmur, evladını kaybeden bir babanın gözyaşlarını hatırlatıyor. Ağaçlarda kalan son yapraklar uçuşarak toprağa düşerken ,sanki de “topraktan geldik, toprağa döneceğiz” mesajını veriyor. Düşen yapraklar ,sönen yıldızlar gibi sırası gelen insanlarda hayat sahnesinden bir bir çekiliyor. Bu gün sahne-i ömürden çekilenlerden biri, yakından tanıdığımız sevdiğimiz ,saygı duyduğumuz ağabeyimiz ...
 • OYNATMAYA AZ KALDI DOKTORUM NERDE!

  16 Ekim 2018 Tüm Manşetler, yazarlar

  Kimi susar sabrını gösterir, kimi susar işini yürütür. Yürek sahibinin kiralık sevdası, bir bardak çayda boğulan vefadır. Ağlayarak öksüren yere salya bırakır. Takkesi ve sarığı kendinden önce gidenlerin elleri öpülüyorsa; Ezber edenlerin toplanma yeri kahvehaneler olursa, sözün bittiği yerdeyiz.. Semalarımızda döviz ve altın kanat çırparak bir yükselip bir alçalırken, petrol, doğalgaz, elektrik, gıda maddelerine zamlar yağarken; Oynatmaya az kaldı doktorum nerde? Resmi enflasyon %25, halkın enflasyonu %50, işsizlik oranı %11, bank...