logo

MİDE KANSERİNE KARŞI,TUZLA MÜCADELEDE BÜYÜK BAŞARI

 

SONErzurum’da 2008 yılında tırmanışa geçen mide kanseri vakaları için Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın talimatıyla hastalığın en büyük sebebi olan Tuzla mücadele başlatıldı. Lokantalarda tuz tüketimi yüzde 50 oranında azaltılırken, 2011’de 43,6’lık oranla Türkiye ortalamasını % 17.1 olarak geçen mide kanseri vakası, 2014’de 35,3’e geriledi.
Vali Altıparmak’ın dikkatini çekti
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre mide kanseri vakaları Erzurum’da Türkiye ortalamasının kat kat üzerinde çıktı. 2008’de ülke ortalaması hastalıklar içindeki oranı yüzde 18 olan mide kanseri, Erzurum’da yüzde 39.8, 2009’da 37.4, 2010’da 37.6 olarak belirlendi. 2011’de ülke ortalaması %17.1 olan mide kanseri kentte adeta zirve yaptı. Bu yıl içinde mide kanseri hastası olanların oranı yüzde 43.6 olarak belirlendi. Erzurum’da göreve başladığı yıl itibari ile verilen bilgiler doğrultusunda rakamları tek tek inceleyen Vali Dr. Ahmet Altıparmak, hastalığın en önemli etkenlerinden biri olan tuzla mücadele için Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne, Gıda kodeksine uygunluğunun denetimi talimatını verdi.
Tuzla mücadele başladı
Vali Altıparmak’ın talimatıyla harekete geçen Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü özellikle lokantalar üzerinde ve okulların kantinlerinde çalışmaya ağırlık verdi. Tuzun zararlarının broşür ve uyarıcı notlarla bir bir anlatıldığı Erzurum’da, önemli bir başarı sağlayan ekiplerinin çalışmaları ile, yaklaşık 2 yıl içerisinde lokantalardaki tuz tüketimi yaklaşık yüzde 50 oranında azaldı. Bazı lokantalardan tuzluklar kaldırıldı. 2011’de zirve yapan mide kanseri vakaları 2014’de 35.3’e geriledi.
Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan broşür, rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri ,yapılan denetimler sonucunda, vatandaşların ve işletmecilerin bilinçlendirilmesi ile birlikte Erzurum’da son 3 yıl içerisinde büyük küçük bir çok işletmede tuz kullanım oranı %2 ,5 den, yüzde% 1 in altına düştü.
Öte yandan, Vali Dr. Ahmet Altıparmak okullarda öğrencilerin ve ailelerinde bilinçlendirilmesi çalışmalarına hız verilmesi konusunda, Halk Sağlığı Müdürlüğüne talimat verdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.