logo

07 Nisan 2020

MİLLİ MÜCADELE KENTİNİN GURUR GÜNÜ


KÜBRA ÖZDEMİR
kubraozdemir@hotmail.com

TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI

 

Türk tarihinde önemli bir yer edinen dadaşlar diyarı Erzurum 1. Dünya savaşı sırasında çok büyük acılara sahne olmuştur.  Bu süreçte insanlık tarihinde eşine rastlanılmayan vahşet ve katliama karşı milli bir şuur oluşmuş ve Erzurum kahramanlık destanı yazmıştır.

Hınçak Taşlak Ermeni çetelerinin katliamına rağmen Erzurum halkı vatan, millet, bayrak sevgisini kaybetmemiş yaşlısı,  genci,  kadını,  erkeği,  milli birlik ve beraberlik anlayışıyla mücadelesini sürdürmüştür.

1917 yılında Rusya da çarlık rejimi çökük Bolşevikler ülkeyi ele geçirerek Ruslar işgal ettikleri bölgeleri boşalttılar, boşalttıkları yere Doğu Anadolu da Ermeni Devleti’ni kurmak isteyen Ermenileri yerleştirdiler ve sahipsiz kalan Erzurum halkına soykırım yaptılar.

Alaca ve Ilıca da kadın erkek ayırt etmeden cami ve evleri ateşe verdiler. Tarihe kara leke olarak geçen bu olayla ilgili belgeler, Osmanlı ve Genel Kurmay Başkanlığı arşivlerinde ve yabancı bilim adamlarının eserlerinde mevcuttur.

Doğu illeri komutanı Kazım Karabekir hatıralarında Erzurum’a girdiklerinde şehir içinde 2 bin 377 şehit defnettiklerini belirtmiş, Erzurum’un artık yaşayan bir şehir olmadığını  kadın,  çocuk ve  yaşlıların vahşete uğradığını  kaleme almıştır.

10 Ocak 1918 Birinci Kafkas Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa birliklerine Erzurum, Erzincan, Sarıkamış yönüne hareket emri vermiştir.

Ordu kış şartlarına rağmen ilerlemeyi sürdürmüş. 13 Şubat 1918 Erzincan, 26 Şubatta Erzurum’a akmaya başlamıştır, 11 Mart Ilıca (Azizye ) kurtarılmıştır,  12 Mart 1918 günü Erzurum’un esaret günleri sona ermiştir.

Dadaşın mertliği ile halkın kanlarıyla yoğurulan aziz şehrin kurtuluşu insanlık için önemli bir gündür. Her türlü işkence ve katliamı gerçekleştiren Ermeniler geri gönderilmiştir.

Tarihin önemli olaylarına tanıklık eden Erzurum Kurtuluş Savaşının Cumhuriyete giden yolunda milli mücadelenin meşalesini yakarak Cumhuriyet  tarihinde bir kez daha önemli bir il olduğunu kanıtlamıştır.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı,  milli mücadele şehrinin,  milli şahlanış günü kutlu olsun…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bayramlara Sığdırılan Mutluluk!

  30 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

      GAMZE İSPİRLİ'nin yazısı.... Yine bir bayram arifesini yaşıyoruz… Bayram hakkında söylenecek ve yazılacak çok şey var belki;  bu açıdan bir yazar için bayram yazısı kaleme almak çokta değildir. Bayram yazısı yazmak, mutluluğu anlatmaya çalışmaktır aslında… Oysa mutluluk göreceli bir kavramdır. Birçok kişi bayramı anlatırken, geçmişe özlem duyarak “bayramların içi boşaltıldı” yorumunu yapar. Bayramları önce tatil günleri ilan ettik, sonra ziyaretleri bırakıp bayram kutlamalarını kısa mesajlara sığdırdık…...
 • KUVAYİ MİLLİYE RUHU VE ERZURUM KONGRESİ….

  23 Temmuz 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

    TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR'İN YAZISI     Kurtuluş  Savaşı’nın  başlamasında meşale görevi  gören  Erzurum kongresinin  bugün 101.  Yılı. Bundan 101. yıl  önce   Mustafa  Kemal  ve  silah arkadaşlarının  öncülüğünde  23 temmuz 1919 da  Erzurum  da  bir kongre yapılması kararlaştırılmış. Alınan  kararlar  Türkiye  Cumhuriyetinin kaderini değiştirmiş. Kurtuluşa giden yolda önemli adımlar atılmıştır.      Mustafa Kemal   kurtuluş  mücadelesini doğudan başlamayı planlamış büyük kongreyi Erzurum da toplayarak Erzurum konusundaki ayrı...
 • İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE OBJEKTİF BAKIŞ…

  03 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Son günlerde İstanbul Sözleşmesinin (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi) kaldırılması konusundaki tartışmalar yoğunluk kazanıyor. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün başkanlık yaptığı MYK ve il başkanları toplantılarında, kamuoyunda tartışılan İstanbul Sözleşmesi gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan kurmaylarına, “Çalışıp, gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın. Halkın talebi kaldırılması yönündeyse, buna göre bir karar ve...
 • BEN SÖYLERİM KALEM YAZAR!

  19 Haziran 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Uzun süredir yazmıyorum ve yazmamaya karar vermiştim.Gurbette suya benzedik gözyaşı,Taşa benzedik bağır, saza benzedik türkü olduk. Somun derdi olmalyanları; Somun derdi olanlar ayakta alkışlıyor! Gurbet bırak rüzgar deli deli essin, yağmur cise cise yağsın.Bırakta ıslanayım, şemsiye olma yağan yağmura.Ben söylerim kalem yazar.Güfte hazır bestecisini bekler! Arkamdan tuzak kuranlar, sözlerimle sizleri buğday başakları gibi savurur, tanelerinizin her birini Akdeniz’in derin sularına gömerim..Doğru bildiklerimi ve doğruları paylaştığımda...
bahis siteleri