logo

MÜLTECİLER SİYASAL BİR SORUNDUR

seyhan 4

Ülke genelinde yaşanan Suriyeli Mülteci sorununu değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Salih Seyhan, Suriyeli mültecilerin siyasi bir sorun olduğunu ve mülteciler nedeniyle Türk toplum yapısında sosyal, kültürel ve ekonomik yozlaşmaların meydana geldiğini açıkladı.

Suriye’de yaşanan savaş ve iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye kaçmak zorunda kalan Suriyeli mülteciler, Türk toplum yapısında yozlaşmaya, ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlara neden oldu. Suriye’de ki savaş ile birlikte Türk sınırına kaçan mülteci sayısında büyük bir patlama yaşanırken, bu sayısının 300 bin’den 2 milyona ulaştığı bilgisine ulaşıldı.

Atatürk Üniversite İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Seyhan yaptığı açıklamada, iç savaş ve karışıklıkları nedeniyle Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyeli mültecilerin tamamen siyasi bir sorun olduğunu ve bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin Suriyeli göçmenleri kabul ederek büyük bir yükün altına girdiğini anlatan Seyhan, uluslararası kuruluşların ve diğer dış devletlerin Suriyeli mülteci konusunda Türkiye’ye ekonomik desteklerde bulunmasının kabul edilebilir olduğunu ifade etti. Suriye’de ki iç savaş başlangıcında Türkiye’ye 300 bin sığınmacının geleceği tahmin edilirken bu sayının 2 milyona kadar çıktığına dikkat çeken Seyhan, Türkiye’nin kesinlikle desteklenmesi gerektiğini ve aksi taktide mültecilerin büyük sorunlara neden olacağını kaydetti.

“DİLENCİLİK HIRSIZLIK OLAYLARI ARTTI”

Türk sınırına kabul edilen Suriyeli mültecilerin ülke geneline dağıldığını ve tüm şehirlerde binlerce Suriyeli göçmenin bulunduğuna dikkat çeken Seyhan, bu dağılım ile birlikte şehirlerde dilencilik, hırsızlık, gasp gibi suçların yanı sıra ekonomik, sosyal, kültürel sorunlarında baş gösterdiğini ifade etti. Ülke genelinde zaten yeterince sorunun bulunduğunu, insanların iş bulmakta büyük sıkıntılar çektiğini anlatan Seyhan, Suriyeli mültecilerle birlikte bu sorunların iki kat arttığını dile getirdi. İş ve istihdam alanlarında ucuz iş gücü nedeniyle Suriyeli işçilerin tercih edildiğine vurgu yapan Seyhan, Türk vatandaşların mağdur edildiğini ve bu olumsuzluklar ile Suriyeli düşmanı bir neslin yetiştiğini belirtti.

“MÜLTECİLER TAMPON BÖLGEYE”

Suriyeli mültecilerin özellikle İstanbul, İzmir, Antalya, Erzurum, Adana gibi şehirlerde toplandığını anlatan Seyhan, Türkiye’nin mülteciler için ayrı bir tampon bölge oluşturması gerektiğini söyledi. Bu tampon bölgenin sadece Suriyeli mültecilere özel olacağını ve bölgesel, yerel yönetimlerin sosyal politikalar ile mültecileri tampon bölgeye yönlendireceğini savunan Seyhan, çalışmaların bir an önce başlatılmasını tavsiye etti.

Seyhan, “Suriye’de yaşanan savaş ve iç karışıklıklar nedeniyle Suriyeli göçmenler Türkiye’ye adeta akın etti. İlk etapta 300 bin olan bu sayı 2 milyona kadar çıktı. Bu durum nedeniyle toplumsal, ekonomik ve kültürel yozlaşmalar meydana geliyor. Suç oranlarında ciddi artışlar gözleniyor. Türkiye’nin bu konuda tek başına bırakılması kabul edilemez. Birleşmiş Milletler ve ilgili diğer dış devletlerin mülteci sorunu konusunda ekonomik yardımlar göndermesi gerekiyor. Yoksa ülkemiz bu sorunun altından kalkamaz. Zaten var olan işsizlik ve diğer sorunlar Suriyeli mültecileri tüm şehirlere dağılması ile birlikte daha da perçinlendi. Bu sorunun çözülmesi için tampon bölge oluşturularak, tüm mültecilerin burada toplanması yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx